Uživatelský test akumulátorové řetězové pily

Domácí elektrárny, úložiště energie
JiriB
Příspěvky: 3
Registrován: úte 15. pro 2015 14:28:59

Uživatelský test akumulátorové řetězové pily

Příspěvekod JiriB » stř 16. pro 2015 21:02:04

V roce 1990 jsem si pořídil řetězovu pilu Husquarna 40. Pilu používám spíše zřídka, hlavně pro údržbu rozsáhlé zahrady a menšího lesa. Nejsem školený dřevorubec, práci s pilou jsem učil postupně.
S pilou jsem byl dlouhá léta spokojen, ale v poslední době se zřejmě projevuje její "stáří" a servisní zásahy jsou už časté. A tak jsem začal uvažovat o náhradě. Jako fanouška "všeho na akumulátory" a aktivního modeláře používajícího elektropohony v modelech mě zaujala nabídka akumulátorových řetězových pil. Cena je, pravda, poněkud vyšší, ale jednoduchost v ovládání a absence přípravy benzínu s olejem a startování startovací šňúrou se mi jeví jako dostatečné zdůvodnění pro vyšší pořizovací cenu. A tak jediné, co se mi úplně nezdálo je přirovnání z www stránek Husquarna.cz týkající se výdrže, že jedno nabití aku je jako jedna nádrž u menší pily.
Laskavostí místního prodejce se mi naskytla příležitost si akumulátorovou pilu vyzkoušet. K testu jsem si vyzvedl pilu Husquarna 536 LiXp. Akumulátor nabit, nádržka na olej na mazání řetězu doplněna. Před testem jsem si stanovil kriterium, když přivezeme vůz za malotraktorem plný dřeva, pila splní výdrž tak jak jsem si představoval.
Práce v lese spočívala v probírce spadaných stromů menšího průměru. Výsledek mě opravdu překvapil, vůz byl plný a na akumulátoru test ukazoval, že ještě není konec. Po příjezdu jsem ještě nařezal plné kolečko dřeva, pak začala pila signalizovat konec a tak jsem test zakončil. Připojené foto ukazuje výsledek, vše na voze a kolečku nařezáno na jedno nabití aku.
Jako dřevorubec amatér mohu popsat práci s aku pilou asi takto:
- výkonově je o něco "slabší" než "čtyřicítka", kterou mám
- při probírce jsem také udělal asi 5 řezů kmene na celou délku listu, t.j. cca 250mm průměr a jde to bez problémů
- slabší kmeny a větve snadno
- klid v době, kdy pila neřeže je skvělý, hluk při řezání o hodně menší než u klasické pily
- okamžitá připravenost k práci po zmačknutí tlačítka je neocenitelná
- 2,7kg oproti 4,5kg u bezinové pily skvělé
- nabití aku trvalo cca 50minut
Pilu 436Li si nadělím pod stromeček.....
JiriB
IMG_0178.JPG
dracekvo
Příspěvky: 646
Registrován: ned 25. bře 2018 7:47:00

Re: Uživatelský test akumulátorové řetězové pily

Příspěvekod dracekvo » úte 11. zář 2018 12:59:29

Já sem nedavnou koupil pilu MAKITA DUC353Z a k tomu nabíjecí kufřík MAKITA 197626-8. Kde je dvojítá nabíječka a 4ks 18V5Ah baterek.
Pila používá dvě baterky spojené do série. Takže je vlastně na 36V.
Zpracování v pohodě. S výkonem sem nad míru spokojen. Bere vše zhruba stejně jako benzínová pilka s objemem 32ccm. Možná lépe. (ale hodně záleží na řetězu) U té benzínovky už může bejt v horším stavu.
Hluk pouze od řetězu, ale není nutné používat sluchátka. Pila není z nejmenších (v aku třídě), takže i něco váží, ale nic strašného. Výdrž baterek obstojná. V kombinaci rychlonabíječky a 4ks akumulátorů je práce možná téměř nonstop, pokud si dáte malinkou pauzu na narovnání zad.
Na takové to domácí řezání oproti benzínovce úplný luxus. Vezmu, říznu občas tady, položím, když potřebuju opět vemu, říznu. U benzínovky to bylo furt přemýšlet, jestli má cenu chcípnout nebo ne. Když jí člověk chcípnul, tak během chvilky zjistil, že zas potřebuje řezat a musel startovat. Když jí nechcípnul, tak většinou delší dobu řezat nepotřeboval a pila otravovala hlukem a dělala pod sebou loužičku oleje.

Jen bych měl několik výtek a čekal sem trošku víc za tu cenu. Bohužel několik věcí sem zjistil až po koupi.
1.Držadlo není odpružené a i když pila nemá spalovací motor, tak nějaké vibrace tam jsou. Na celodenní práci to není, ale to není určení této pilky. Já jí mám na takové to domácí řezání a jako odvětvovací pilu v kombinaci s velkou benzínovou pilou. Velká pokácí, nařeže největší kusy a zbytek se pak zpracuje s elektrikou.
2. banka na olej by mohla být více do průhledna, aby se lépe kontroloval stav oleje
3. pila se po určité době sama vypne a je nutné jí znovu aktivovat stiskem tlačítka. Bohužel to vychází tak, že na koze uříznete špalek, položíte pilu, popondáte kulatinu, vezmete pilu znovu do ruky a v té chvilce se zrovna vypne. Zbytečně se tak omačkává tlačítko a nutí pokaždé kontrolovat, jeslti to člověk stihnul, nebo ne. Interval by mohl být cca o 15 vteřin delší.
4. obecný problém makita, který sem zjistil až po koupi. Nebalancuje baterky. Napojený je jen první článek kvůli ukazateli stavu nabití. Pořeším po záruce vyvedením balančního konektoru a občasným vybalancováním na modelářské nabíječce.

Celé je to součístí makita aku program. Na stejné baterie je spousta dalšího nářadí, které používá 1 nebo 2 akumulátory. Další věci jsou pak o poznání levnější, protože nekupujete nabíječku a baterie.
Koupil sem si zastřihovač na trávu a aku vrtačku.

Zastřihovač na trávu taky chválím. Je o hodně šetrnější na sekání u zdi, okolo stormů, plotu než křoviňák. Nic s tím neomlátíte. Jen občas když si nedáte pozor, tak se zakousne do plotu. Ale nemá to skorá žádnou sílu, tak to plot nepoškodí. Dá se k tomu dokupit i lišta na živej plot.
Jedíné dvě výtky. Koupil sem to i s madlem a to by mohlo být teleskopické. Na mě je krátké a to mám jen 175cm. 2. ty stříhací nůžky by mohly být lépe zpracovaný. Přide mi, že jsou z moc měkkého železa a když je víc trávy tak to spíš užvejkaj, než ustříhnout.
Práce je pomaleší než se strunovou sekačkou, ale jak sem psal, nemusíte se bát poškození stromu a zdí. Strunovku jsem z tohoto důvodu využíval velice minimálně a pak stejně ještě dotrhával rukou.

Ještě sem přemýšlel o sekačce na trávu. Ale nemá pojezd a na nějaké pokusy s jeho doděláním nemám momentálně čas :)
Peugeot Ion 2012 (koupeno 2018 58 tis. km, nyní 86 tis. km)