AC nabíjení u ČEZu (ABB Terra)

Moderátor: Josef

Uživatelský avatar
xlfd
Příspěvky: 64
Registrován: pon 01. lis 2021 8:42:17
Bydliště: Valašské Klobouky
Kontaktovat uživatele:

AC nabíjení u ČEZu (ABB Terra)

Příspěvekod xlfd » úte 16. srp 2022 21:53:41

Pořídil jsem si bazarový kabel typ2 typ1. Na AC stanici v Bánově jsem nabíjel úplně bez problémů. U u nás standartních 50 kW stanic ABB Terra, kde je na AC zásuvka nabíjení nefunguje. Resp. nabíječka zahájí komunikaci s autem a následně vypíše "čekám na zahájení nabíjení" a běží čas, ale auto nenabíjí. Když otočím klíčkem, tak auto detekuje zasunutý nabíjecí kabel a nejde nastartovat. Když vypojím kabel z auta, tak nabíječka ukončí nabíjení. Setkali jste se někdo s něčím podobným? Lze nějak zkusit proměřit kabel, jestli je vše OK? Jaký má být postup? Já připojím kabel do zásuvky v nabíječce i autě a na nabíječce spustím nabíjení.
Peugeot Ion (najeto my: 14,4 tisíc km (za 2,5 let) [Konečná cena na využitý km: 9,77 Kč])
Uživatelský avatar
Lama
Příspěvky: 1877
Registrován: pát 13. bře 2020 9:34:02

Re: AC nabíjení u ČEZu (ABB Terra)

Příspěvekod Lama » stř 17. srp 2022 8:40:14

Možná nabíjení na AC stanici v Bánově bylo pro auto poslední.... :cry:
Kabel může být poškozen, ale to by měla vyhodnotit už stanice. Takže to pravděpodobně kabelem nebude. Můžete doma zkusit propípat kabel a změřit velikost odporu, nebo zajet k někomu kdo staví nabíječky a má lepší měřák.
Nicméně, já bych si půjčil druhý kabel a postupoval vylučovací metodou. Pokud se to bude chovat s kabely stejně, tak to asi kabelem nebude. Pak ještě zkusit kabel s jiným autem na stejné "problémové" nabíječce a dopátráte se k jádru pudla. Některá stanice nemusí správně komunikovat s konkétním autem (už jsme to zažili v minulosti několikrát). Často pomůže při komunikaci před nabíjením podržet kabel přitlačený k autu (nabíječce). 8-)
KONA_CZ Premium 2020/07/17 (82+ t.km za 13,5 kWh/100km dle PP)
IONIQ Ultimate 2018 (41 t.km s průměrem 12,0 kWh/100km dle PP)
MiEV 2014 (20 t.km)
Uživatelský avatar
Radovan
Příspěvky: 1175
Registrován: sob 05. pro 2015 18:01:29
Bydliště: Ostrava-Plesná
Kontaktovat uživatele:

Re: AC nabíjení u ČEZu (ABB Terra)

Příspěvekod Radovan » pát 19. srp 2022 17:51:19

Ano, tuto závadu na ABB Terra stojanech Mennekes zásuvce opakovaně reklamuji u ČEZu už třetí měsíc. Jakmile změnili firmware (místo velkých hranatých dobře viditelných tlačítkách na obrazovce přes třetinu plochy tam nějaký debil naprogramoval pidi kulaté čudlíčky a kolem moře místa, fakt kokoti kdo to objednal a schválil, zvláště když nám populace stárne a při slunečném počasí už to bylo i tak blbě vidět) tak přesně to, co popisujete. Projel jsem to se s vým i manželčiným Ionem a aplikací ČEZ a pořád totéž. Pak mne napadlo, páč programátoři jsou dementi chtěně i nechtěně, hlavně pak většinou svůj SW oni sami nepoužívají, nespouštět nabíjení aplikací ČEZ, ale kartou. Světe div se, auto půl minuty chrochtá se stojanem a pak nabíjet začne. Při zapnutí aplikací ne. Takže jsem nahlásil svoje nové poznatky na ČEZ a stále čekám. Mezitím jen brutálně zdražili, změna žádná.
Peugeot Ion nový 2014 nyní 121 tis. km,2016 ojetý 77 tis. (91 vše),ekolo Agogs SilverGo 2013,FVE 3,6kWp 2009+11,55 kWp 2024,21 kWh bat,2 WB,solár.panely Vaillant 250 L 2010,vrtaná studna 1999,permakulturní zahrada 2017,dřevodům sendvič.panel 2000
Uživatelský avatar
xlfd
Příspěvky: 64
Registrován: pon 01. lis 2021 8:42:17
Bydliště: Valašské Klobouky
Kontaktovat uživatele:

Re: AC nabíjení u ČEZu (ABB Terra)

Příspěvekod xlfd » pát 19. srp 2022 18:43:13

Změnu zobrazení pozoruju na těchto stanicích u všech provozovatelů. Skoro mě to přijde, že se změnil SW ze strany ABB, ale ČEZí aplikace se nepřispůsobila. Mě na tom přijde dobré, že to ukazuje aktuální výkon, tak bych věděl, kdy už DC nemá smysl a lze přepojit na AC (s balancováním).
To, že to nejde přes aplikaci jsem taky zaznamenal, ale to nejde nastartovat ani DC, takže to s tím nefunkčním AC myslím nesouvisí.
Spouštím poprvé po přijetí ke stojanu vždy čipem, aplikací po vypnutí autem, ale to teď opravdu nejde, asi jim to budu muset taky nahlásit.

Ve stojanu asi chyba nebude, zkoušel jsem to na dvou různých. Úvodní komunikace s autem právě proběhne a pak už běží čas a píše to zahajuju nabíjení, ale ani po 5 minutách auto nenabíjí.

Kabel zkusím proměřit, jiný nemám a s jiným autem se jen tak do Zlína nedostanu.

AC nabíjení z klasické 230V zásuvky naštěstí funguje.
Peugeot Ion (najeto my: 14,4 tisíc km (za 2,5 let) [Konečná cena na využitý km: 9,77 Kč])
Uživatelský avatar
Lama
Příspěvky: 1877
Registrován: pát 13. bře 2020 9:34:02

Re: AC nabíjení u ČEZu (ABB Terra)

Příspěvekod Lama » pát 19. srp 2022 20:55:52

Zavolat od nabíječky na HOTLINE a sdělit, že nejde nabít a vždy mi spustili nabíječku zdarma. Někdy zkoušely na dálku restart a když to stále nešlo, tak pustili nabíječku na dálku. Už jsem takto nabíjel několikrát u více poskytovatelů. Vy nabijete zdarma a oni se budou více snažit to opravit 8-)
KONA_CZ Premium 2020/07/17 (82+ t.km za 13,5 kWh/100km dle PP)
IONIQ Ultimate 2018 (41 t.km s průměrem 12,0 kWh/100km dle PP)
MiEV 2014 (20 t.km)
Uživatelský avatar
Josef
Moderátor
Příspěvky: 4052
Registrován: čtv 27. dub 2017 5:11:54

Re: AC nabíjení u ČEZu (ABB Terra)

Příspěvekod Josef » sob 20. srp 2022 9:09:23

Naposledy jsem zkoušel aplikaci ČEZ nedávno v Průhonicích a na dvou nabíječkách se to nespustilo, jiná aplikace fungovala.
Audi Q4 Sportback e-tron 50
Uživatelský avatar
xlfd
Příspěvky: 64
Registrován: pon 01. lis 2021 8:42:17
Bydliště: Valašské Klobouky
Kontaktovat uživatele:

Re: AC nabíjení u ČEZu (ABB Terra)

Příspěvekod xlfd » úte 06. zář 2022 15:32:52

Tak jsem se to pokusil přeměřit. Konečně jsem se k tomu dostal. Fáze L1, nulák N mají v konektoru typu 2 takové černé nevodivé "čepičky". Je to normální? Vodí až válcová plocha hluboko v konektoru a je tam půl ohmu.

Jinak zem PE má taky kolem půl ohmu, stejně jako CP.
CS má 372 ohmů.
Peugeot Ion (najeto my: 14,4 tisíc km (za 2,5 let) [Konečná cena na využitý km: 9,77 Kč])
Uživatelský avatar
xlfd
Příspěvky: 64
Registrován: pon 01. lis 2021 8:42:17
Bydliště: Valašské Klobouky
Kontaktovat uživatele:

Re: AC nabíjení u ČEZu (ABB Terra)

Příspěvekod xlfd » čtv 15. zář 2022 19:37:36

Tak jsem byl včera v Brně a zkoušel jsem ten kabel po cestě a na žádné nabíječce (ABB Terry i nějaké "wallboxy") nefungovali. U jednoho wallboxu se to normálně spustilo, dokonce auto se chvilku tvářilo, že nabíjí, ale po pár sekundách nabíječka prohlásila, že je auto plně nabité (pomocí RGB LEDkové signalizace).

Tak to myslím bude buď kabelem nebo autem. Třeba někdy potkám někoho z kabelem (ideálně i autem) a vyzkouším.
Peugeot Ion (najeto my: 14,4 tisíc km (za 2,5 let) [Konečná cena na využitý km: 9,77 Kč])
Uživatelský avatar
xlfd
Příspěvky: 64
Registrován: pon 01. lis 2021 8:42:17
Bydliště: Valašské Klobouky
Kontaktovat uživatele:

Re: AC nabíjení u ČEZu (ABB Terra)

Příspěvekod xlfd » pon 24. říj 2022 9:55:54

Tak jsem v pátek po cestě měl ve Zlíně trochu víc času a zkoušel jsem po zapnutí nabíjení a úspěšné komunikaci auta a nabíječky trochu "pohýbat" s kabelem zastrčeným v autě a nabíjení se chytlo. Tak asi tam bude někde na nějakém (asi datovém) pinu špatný kontakt.
Peugeot Ion (najeto my: 14,4 tisíc km (za 2,5 let) [Konečná cena na využitý km: 9,77 Kč])
Uživatelský avatar
xlfd
Příspěvky: 64
Registrován: pon 01. lis 2021 8:42:17
Bydliště: Valašské Klobouky
Kontaktovat uživatele:

Re: AC nabíjení u ČEZu (ABB Terra)

Příspěvekod xlfd » sob 31. pro 2022 20:03:42

Tak jsem ten problém s kabelem nakonec vyřešil. Ve správnou chvíli je potřeba konektorem strčeným do auta pohnout mírně doprava a vše naběhne jak má.
Peugeot Ion (najeto my: 14,4 tisíc km (za 2,5 let) [Konečná cena na využitý km: 9,77 Kč])