Nabíjení půjčeného auta v Portugalsku WTF??

Moderátor: Josef

Marek71
Příspěvky: 828
Registrován: stř 11. zář 2019 10:15:11

Re: Nabíjení půjčeného auta v Portugalsku WTF??

Příspěvekod Marek71 » úte 19. pro 2023 15:12:16

xdenser píše:Jo jo 2.86 s dani to je bliz k realite.


Realita je vše, co jsem napsal. Těch 2,86/km je průměr za celou dobu, s daní, bez daně je to 2,36/km.
Ale momentálně teď, když tankuji jenom u baráku za levno, tak je to právě těch zmiňovaných cca. 2 KČ/km bez daně. Co je na tom nejasného? a nereálného :-)
Uživatelský avatar
Josef
Moderátor
Příspěvky: 4062
Registrován: čtv 27. dub 2017 5:11:54

Re: Nabíjení půjčeného auta v Portugalsku WTF??

Příspěvekod Josef » úte 19. pro 2023 15:12:24

Marek71 píše:
Co platí většina lidí, mě jaksi nezajímá. Já jsem psal, jaké mám teď momentálně náklady na km a to platí. Vedu si evidenci tankování od června, co jsem auto koupil. A není to 2-litr, je to 2,5-litr, benzín, automat a AWD :-) Zimní a letní spotřeba se moc neliší, jak jsem zjistil teď, když jsem jel trochu delší trasu. Beroun-Praha (severní okraj) v pohodě za 6,7 před pár dny, kdy teplota byla těsně nad nulou. Spíš mám teď v zimě větší spotřebu proto, že jezdím víc kolem baráku, samé krátké trasy.

Jinak, za celou dobu, co to auto mám (půl roku a cca. 10 tis km) mám náklady na km 2,36 a s daní je to 2,86. A v tom je i dražší benzín minulých měsíců a není tam započtena sleva na kreditku, to neeviduji. A ano, počítám to bez DPH, protože jem plátce.


Já elektřinu neplatím ze svého, takže vaší optikou jezdím zadarmo.
Audi Q4 Sportback e-tron 50
Uživatelský avatar
Everis
Příspěvky: 15
Registrován: stř 06. pro 2023 17:39:44

Re: Nabíjení půjčeného auta v Portugalsku WTF??

Příspěvekod Everis » úte 19. pro 2023 15:40:43

dracekvo píše:Psal jsi, že uhlí je dost.
Tak to by mě zajímalo, kde. Nevím o tom, že by se otevíral nějaký nový důl.


Tak ona se elektřina dá vyrábět naštěstí i z jiných věcí, ale pokud se budeme držet uhlí tak nejvic uhli vytěží USA.
Marek71
Příspěvky: 828
Registrován: stř 11. zář 2019 10:15:11

Re: Nabíjení půjčeného auta v Portugalsku WTF??

Příspěvekod Marek71 » úte 19. pro 2023 15:47:12

Josef píše:
Marek71 píše:
Co platí většina lidí, mě jaksi nezajímá. Já jsem psal, jaké mám teď momentálně náklady na km a to platí. Vedu si evidenci tankování od června, co jsem auto koupil. A není to 2-litr, je to 2,5-litr, benzín, automat a AWD :-) Zimní a letní spotřeba se moc neliší, jak jsem zjistil teď, když jsem jel trochu delší trasu. Beroun-Praha (severní okraj) v pohodě za 6,7 před pár dny, kdy teplota byla těsně nad nulou. Spíš mám teď v zimě větší spotřebu proto, že jezdím víc kolem baráku, samé krátké trasy.

Jinak, za celou dobu, co to auto mám (půl roku a cca. 10 tis km) mám náklady na km 2,36 a s daní je to 2,86. A v tom je i dražší benzín minulých měsíců a není tam započtena sleva na kreditku, to neeviduji. A ano, počítám to bez DPH, protože jem plátce.


Já elektřinu neplatím ze svého, takže vaší optikou jezdím zadarmo.


Jak mojí optikou? Co je na mém sdělení špatně? Jsem plátce daně, takže je logické, že počítám cenu bez daně, ne? A vše, co jsem napsal, mám podchycené ve statistikách, vedu si náklady nejen na PHM. A platím to ze svého. Pokud vám někdo platí elektřinu, tak vaše volba EV byla logická, kdyby někdo mě platil elektřinu a mohl tak jezdit zadarmo, tak bych asi zkousl ty nedostatky EV a taky bych s ním jezdil :-)
Uživatelský avatar
Josef
Moderátor
Příspěvky: 4062
Registrován: čtv 27. dub 2017 5:11:54

Re: Nabíjení půjčeného auta v Portugalsku WTF??

Příspěvekod Josef » úte 19. pro 2023 16:13:22

Nabíjení zdarma poskytovala dlouho Tesla, dnes to nabízí na 2 roky zdarma Mercedes, tedy máte tuto možnost.
Audi Q4 Sportback e-tron 50
Marek71
Příspěvky: 828
Registrován: stř 11. zář 2019 10:15:11

Re: Nabíjení půjčeného auta v Portugalsku WTF??

Příspěvekod Marek71 » úte 19. pro 2023 16:38:12

Nový Mercedes je mimo moje finanční možnosti a o tuto možnost ani v diskusi nešlo, pokud jsem správně pochopil.
Vy jste psal, že si elektřinu neplatíte, na to jsem reagoval, že kdyby mi někdo platil elektřinu doma (psal jste, že nabíjíte výhradně doma), tak bych se obětoval a jezdil v EV.
xdenser
Příspěvky: 317
Registrován: sob 08. led 2022 18:06:00

Re: Nabíjení půjčeného auta v Portugalsku WTF??

Příspěvekod xdenser » úte 19. pro 2023 18:39:22

No ono to je trochu divné porovnávat cenu při využití pro podnikání a pro soukromé účely.
Protože s tím podnikáním souvisí jiné povinnosti které nejsou v té "výhodné" ceně ukázané.
Musíte to vyúčtovat, vyplnit přiznání, neztratit ten doklad. Jsou to starosti a určitá rizika.
Když chcete někomu ukázat jak levně jezdíte musíte ukázat cenu s DPH, protože to je to co zaplatíte u pumpy.
To jak si to pak účtujete není podstatná věc. A i ve vašem zájmu.
ID.3 1st Plus, 58kWh (2020); TMY RWD MiG (2023)
Marek71
Příspěvky: 828
Registrován: stř 11. zář 2019 10:15:11

Re: Nabíjení půjčeného auta v Portugalsku WTF??

Příspěvekod Marek71 » úte 19. pro 2023 19:24:37

Jelikož jsem OSVČ, tak to není pro mě žádná administrativa navíc. Kontrolní hlášení DPH musím podávat tak či tak, ze zákona. Jediný úkon navíc je, že účtenku nehodím do koše, ale dám jí k ostatním za ten měsíc a pak odnesu k účetní, která to zpracuje a vyřídí.
Uživatelský avatar
Citigo e IV
Příspěvky: 1076
Registrován: pon 15. dub 2019 15:14:00

Re: Nabíjení půjčeného auta v Portugalsku WTF??

Příspěvekod Citigo e IV » úte 19. pro 2023 20:48:04

Marek71 píše:Nedávno byl v sekci Bazar příběh člověka, co prodával ojetého iOna. Když to spočítal, tak km jízdy s tímto autem ho vyšel na téměř 10 KČ :-) A to to nekupoval jako nové, ale jako ojetinu. Takové náklady jsem neměl ani s 2 auty vyšší střední třídy, co jsem za poslední léta vlastnil.

V červnu jsem kupoval po skoro 20 letech nové auto. I elektro bylo ve výběru, cena kolem milionu, resp. do cca. 900 tis. bez DPH. Za to bych koupil předváděčku třeba Enyaq, ID.4 Megane eTech, možná i Mustang a pod. Nakonec ale jsem vzal benzinovou CX-5 a jako na potvoru jsem od té doby absolvoval tři náhlé a nečekané cesty na SK, na otočku a zpátky, jedna i s přespáním. Ano, dalo by se to i EV, ale proč? Co mi to EV přinese? Náklady mám momentálně na PHM cca. 2 KČ/km a po 5 letech jsem si jistý, že to auto slušně a v pohodě prodám (bude ještě rok v záruce), bude mít tak 100-120 tis. km a zase vyměním za jiné, možná tehdy už EV. Uvidíme, kam se posunou.


Tak zaleží jak daleko pravidelně jezdíte, s elektrem budete kolem komina při dobíjení doma jezdit za polovinu a výkon vozu bude úplně jinde.
Mazda cx-5 je amosféra dvoulitr. 2 KČ Km to by jste musel jezdit za 5,5 litru což za to mě jezdí niro v hybridu. Ale máte pravdu že to je o osobních preferencích. Že jezdí na fosilní paliva lidé co mají hlouběji do kapsy chápu. Ale proč by měli jezdit spalovákem i ty co mají na elektro? A nechtějí ho jen z vlastní pohodlnosti a raději smrdí na ulicích? Navrhnul bych zákaz spalováků nad 100 koní výkonu a byl by klid.
Tesla Y SR 2023
RENAULT KANGOO VAN E-TECH EL EV45 22kW Open Sesame by Renault
Uživatelský avatar
Citigo e IV
Příspěvky: 1076
Registrován: pon 15. dub 2019 15:14:00

Re: Nabíjení půjčeného auta v Portugalsku WTF??

Příspěvekod Citigo e IV » úte 19. pro 2023 21:01:18

Vrátil bych se k tématu. Jak tu už zaznělo, pokud by si půjčil Teslu měl by klid. Posílám obrázek z mé aplikace myslím že nepotřebuje komentář včetně ceny. A to nejsem žádnej Tesla fanatik, mám najeto Mievem 55 tis. a stejně tolik na Citigu IV. Jen jsem vyhodnotil, že chci používat auto i na delší cesty a nedávat za něj nesmyslnou cenu. Rozmach EV je jen o kvalitní infrastruktuře.....
Přílohy
tslaprtgal.JPG
Tesla Y SR 2023
RENAULT KANGOO VAN E-TECH EL EV45 22kW Open Sesame by Renault
xdenser
Příspěvky: 317
Registrován: sob 08. led 2022 18:06:00

Re: Nabíjení půjčeného auta v Portugalsku WTF??

Příspěvekod xdenser » úte 19. pro 2023 21:41:26

Myslím on psal že Teslu půjčenou měl.
Proč byl problém ji nabít nevím.
Ale myslím aby zákazník mohl ji nabít na superchageru je potřeba něco udělat.
Buď' to půjde na účet půjčovny a pak musí to vyučtovat, a nebo ... nevím. Myslím jinak to nejde.
Oni také mohli smazat platebni kartu z účtu - pak to myslím nabíjet na SC nepůjde.
Pokud tedy SC nemá povolené jiné značky, ale myslím v portugalsku nemá.
Takže chce to spolupraci půjčovny a pak už je to jedno jestli to je tesla nebo něco jiného s nabíjecí kartou.
ID.3 1st Plus, 58kWh (2020); TMY RWD MiG (2023)
Uživatelský avatar
Citigo e IV
Příspěvky: 1076
Registrován: pon 15. dub 2019 15:14:00

Re: Nabíjení půjčeného auta v Portugalsku WTF??

Příspěvekod Citigo e IV » úte 19. pro 2023 22:14:14

Psal že teslu nabíjet nepotřeboval, že mu dojezd stačil. Problém byl s ID3. Teslu má spárovanou s tesla účtem (každý i ten kdo nevlastní teslu si může založit účet) a v tesla učtu mám uloženou kartu a z ní se platba strhne. Na superchargeru se nic nedělá jen zapojí auto. Předpokládám že půjčovna to auto nějak zapůjčí do jiného účtu, aby si elektřinu platil každý sám. Rozhodně asi snad není možný, že by tesla z půjčovny nešla nabíjet na tesla nabíječkách.
Tesla Y SR 2023
RENAULT KANGOO VAN E-TECH EL EV45 22kW Open Sesame by Renault
Marek71
Příspěvky: 828
Registrován: stř 11. zář 2019 10:15:11

Re: Nabíjení půjčeného auta v Portugalsku WTF??

Příspěvekod Marek71 » úte 19. pro 2023 23:21:28

Citigo e IV píše:
Marek71 píše:Nedávno byl v sekci Bazar příběh člověka, co prodával ojetého iOna. Když to spočítal, tak km jízdy s tímto autem ho vyšel na téměř 10 KČ :-) A to to nekupoval jako nové, ale jako ojetinu. Takové náklady jsem neměl ani s 2 auty vyšší střední třídy, co jsem za poslední léta vlastnil.

V červnu jsem kupoval po skoro 20 letech nové auto. I elektro bylo ve výběru, cena kolem milionu, resp. do cca. 900 tis. bez DPH. Za to bych koupil předváděčku třeba Enyaq, ID.4 Megane eTech, možná i Mustang a pod. Nakonec ale jsem vzal benzinovou CX-5 a jako na potvoru jsem od té doby absolvoval tři náhlé a nečekané cesty na SK, na otočku a zpátky, jedna i s přespáním. Ano, dalo by se to i EV, ale proč? Co mi to EV přinese? Náklady mám momentálně na PHM cca. 2 KČ/km a po 5 letech jsem si jistý, že to auto slušně a v pohodě prodám (bude ještě rok v záruce), bude mít tak 100-120 tis. km a zase vyměním za jiné, možná tehdy už EV. Uvidíme, kam se posunou.


Tak zaleží jak daleko pravidelně jezdíte, s elektrem budete kolem komina při dobíjení doma jezdit za polovinu a výkon vozu bude úplně jinde.
Mazda cx-5 je amosféra dvoulitr. 2 KČ Km to by jste musel jezdit za 5,5 litru což za to mě jezdí niro v hybridu. Ale máte pravdu že to je o osobních preferencích. Že jezdí na fosilní paliva lidé co mají hlouběji do kapsy chápu. Ale proč by měli jezdit spalovákem i ty co mají na elektro? A nechtějí ho jen z vlastní pohodlnosti a raději smrdí na ulicích? Navrhnul bych zákaz spalováků nad 100 koní výkonu a byl by klid.


Koukám, zákazy, regulace, jo takto tu elektromobilitu pritlačíme ať se děje co se děje, jedno jestli to někdo chce, budete jezdit všichni v EV a hotovo :-)

CX-5 se dělá jako 2 litr nebo 2,5. Já mám 2,5 a pokud si přečtěte, co jsem psal předtím, zjistíte, jak jsem došel k těm 2 Kč/km.

Ano, mám na EV, v klidu bych si mohl koupit za ten cca milion nějakou předváděčku, ale prostě nechci. Nechte mi možnost výběru, ať sám posoudím, co mi víc vyhovuje. Děkuji.
xdenser
Příspěvky: 317
Registrován: sob 08. led 2022 18:06:00

Re: Nabíjení půjčeného auta v Portugalsku WTF??

Příspěvekod xdenser » úte 19. pro 2023 23:51:26

Za milion +50 tisíc jde koupit nová TMY SR. Jo není to 4x4 a ujede po dalnici tak 250-300km, ale stejně je rychleši než CX-5.
Možná budou ještě zlevňovat. Němci najednou zrušili dotace. Pozor ale ne každá berlínská SR má nově baterku od BYD, už dávají tam i CATLy.
Ale když nechcete tak nic.
ID.3 1st Plus, 58kWh (2020); TMY RWD MiG (2023)
Uživatelský avatar
Citigo e IV
Příspěvky: 1076
Registrován: pon 15. dub 2019 15:14:00

Re: Nabíjení půjčeného auta v Portugalsku WTF??

Příspěvekod Citigo e IV » stř 20. pro 2023 8:25:10

Marek71 píše:
Koukám, zákazy, regulace, jo takto tu elektromobilitu pritlačíme ať se děje co se děje, jedno jestli to někdo chce, budete jezdit všichni v EV a hotovo :-)

CX-5 se dělá jako 2 litr nebo 2,5. Já mám 2,5 a pokud si přečtěte, co jsem psal předtím, zjistíte, jak jsem došel k těm 2 Kč/km.

Ano, mám na EV, v klidu bych si mohl koupit za ten cca milion nějakou předváděčku, ale prostě nechci. Nechte mi možnost výběru, ať sám posoudím, co mi víc vyhovuje. Děkuji.


Když Vám vyhovuje jezdit autem s kroutícím momentem Citiga IV a dálniční spotřebou kolem 9 litrů tak Vám to brát nebudu, ovšem je tu ještě závislost na ropných palivech a zněčištění ovzduší. Podle mě není důvod v osobní dopravě používat tyhle drahé velké a "silné" spalovací vozy , stejně s tím všichni jezdí kolem komína.
Tesla Y SR 2023
RENAULT KANGOO VAN E-TECH EL EV45 22kW Open Sesame by Renault
Uživatelský avatar
Citigo e IV
Příspěvky: 1076
Registrován: pon 15. dub 2019 15:14:00

Re: Nabíjení půjčeného auta v Portugalsku WTF??

Příspěvekod Citigo e IV » stř 20. pro 2023 8:30:36

xdenser píše:Za milion +50 tisíc jde koupit nová TMY SR. Jo není to 4x4 a ujede po dalnici tak 250-300km, ale stejně je rychleši než CX-5.
Možná budou ještě zlevňovat. Němci najednou zrušili dotace. Pozor ale ne každá berlínská SR má nově baterku od BYD, už dávají tam i CATLy.
Ale když nechcete tak nic.


Co znamená ta zkratka MIG v podpisu u tesly? Jin než CX-5 v atmo v benzínu je rychlejší snad všechno co se nové dělá od 1.0 tsi výše :D
Myslím že na zrychlení by to dala i moje bývalá Octavia z roku 1963 kde jsem měl motor ze Škody 1203 1500ccm a bylo se to schopný se rozjíždět rovnou na dvojku s prokluzem zadních kol :D
Tesla Y SR 2023
RENAULT KANGOO VAN E-TECH EL EV45 22kW Open Sesame by Renault
xdenser
Příspěvky: 317
Registrován: sob 08. led 2022 18:06:00

Re: Nabíjení půjčeného auta v Portugalsku WTF??

Příspěvekod xdenser » stř 20. pro 2023 8:44:42

Citigo e IV píše:Co znamená ta zkratka MIG v podpisu u tesly?

MiG - made in Germany (nebo Grünheide)
MiC - made in China
MiT - made in Texas
ID.3 1st Plus, 58kWh (2020); TMY RWD MiG (2023)
Marek71
Příspěvky: 828
Registrován: stř 11. zář 2019 10:15:11

Re: Nabíjení půjčeného auta v Portugalsku WTF??

Příspěvekod Marek71 » stř 20. pro 2023 8:59:12

Ano, vyhovuje mi jezdit ve velkém a pohodlném autě. A že bude nějaká Tesla rychlejší, mě netrápí ani nejméně, z toho už jsem vyrostl :-) Ostatně, v dynamickém autě jsem jezdil předtím (hybridní Lexus GS), jen už to chtělo něco s pohodlnějším nastupováním a hlavně jsem chtěl po mnoha letech ojetin už nové auto. A vůbec mi nevadí, že se případně bude na mě vytahovat nějaký "puberťák" v malé elektrice na semaforech, z toho už jsem taky vyrostl.

Tady dynamické srovnání se Citigo iV:
https://zeperfs.com/en/duel6776-8281.htm

A když už elektriku, tak určitě ne Teslu. Je to hnusná krabice, neforemní, zevnitř jak kuchyňská linka s tabletem (© Josef) a s koženkou na sedačkách namísto kůže. A taky nechci podporovat toho idiota Muska.
xdenser
Příspěvky: 317
Registrován: sob 08. led 2022 18:06:00

Re: Nabíjení půjčeného auta v Portugalsku WTF??

Příspěvekod xdenser » stř 20. pro 2023 9:08:05

Pravou kůži má dneska málo kdo. Tesla "krabice"? To vidím poprvé. Spíše "kus mýdla". S tou rychlostí ono nejde o puberťáckém vytahování ale o komfortu řízení. Musk je divný to je pravda.
ID.3 1st Plus, 58kWh (2020); TMY RWD MiG (2023)
dracekvo
Příspěvky: 836
Registrován: ned 25. bře 2018 7:47:00

Re: Nabíjení půjčeného auta v Portugalsku WTF??

Příspěvekod dracekvo » stř 20. pro 2023 9:30:46

Citigo e IV píše:Podle mě není důvod v osobní dopravě používat tyhle drahé velké a "silné" spalovací vozy , stejně s tím všichni jezdí kolem komína.


Podle svého názoru zakážu vše co se mi nelíbí ostatním lidem. To už jsme tu měli před 89 rokem. Zakazovače bych zakázal.
Peugeot Ion 2012 (koupeno 2018 58 tis. km, nyní 86 tis. km)