Vypnutí systémů při nedržení volantu

Moderátor: Josef

Uživatelský avatar
jarsou
Příspěvky: 352
Registrován: ned 09. srp 2020 5:53:45

Re: Kona servis

Příspěvekod jarsou » úte 26. črc 2022 11:57:52

e-LUKY píše:Tak jsem to znovu a dvakrát po sobě vyzkoušel.
Můžu s jistotou potvrdit to co jsme na začátku psal.
Napřed signalizuje nedržení volantu, po chvíli začne pípat, že nedržím volat, do této doby ale jede a řídí jako při zapnutém adaptivním tempomatu.
Po další chvíli vypne adaptivní automat i řízení a hlásí "Systémy komfortní jízdy byly deaktivovány " !
Na displeji ukáže zrušení sledování auta přede mnou a zrušení řízení v pruhu ! Mám to i nafocené.
Poté začne brzdit a to celkem dost a hlídání pruhu nedělá jen pípá, že přejíždím čáru a trochu se to snaží neúspěšné srovnat!
Auto z 90 km rychlosti zpomalí během cca 50m na 40km, dál jsem to nezkoušel, protože za mnou byla auta která se dost rychle blížila a nechtěl jsem je ohrozit pomalou jízdou nebo až zastavením auta. To jsem ale nevyzkoušel.

Ani varovné blinkry to nedalo, takže kdyby se někomu udělalo nevolno, tak by to mohlo být jeho poslední a možná nejen pro něj.


Tak já to dneska také otestoval. Jel jsem 90kou, začalo to pípat, červený volant, pak to vyplo tempomat a zelený volantík. Auto plachtilo a pomalu zpomalovalo a jízdu v pruzích udržovalo i do zatáčky sice hruběji, ale nevyplo. Pak se ale zezadu již začalo blížit auto, tak jsem musel zrychlit....
Kona Electric 64 kWh, výroba 01/2020 Korea, v plné palbě...
Uživatelský avatar
Josef
Moderátor
Příspěvky: 4024
Registrován: čtv 27. dub 2017 5:11:54

Re: Kona servis

Příspěvekod Josef » úte 26. črc 2022 12:35:54

Pokud vyplo zelený volant, tak nemůže udržovat auto v pruzích, maximálně, že by byla zapnutá korekce při přejetí plné čáry.
Audi Q4 Sportback e-tron 50
Apofis74
Příspěvky: 169
Registrován: ned 30. srp 2020 20:14:13

Vypnutí systémů při nedržení volantu

Příspěvekod Apofis74 » úte 26. črc 2022 16:10:53

jarsou píše:
e-LUKY píše:Tak jsem to znovu a dvakrát po sobě vyzkoušel.
Můžu s jistotou potvrdit to co jsme na začátku psal.
Napřed signalizuje nedržení volantu, po chvíli začne pípat, že nedržím volat, do této doby ale jede a řídí jako při zapnutém adaptivním tempomatu.
Po další chvíli vypne adaptivní automat i řízení a hlásí "Systémy komfortní jízdy byly deaktivovány " !
Na displeji ukáže zrušení sledování auta přede mnou a zrušení řízení v pruhu ! Mám to i nafocené.
Poté začne brzdit a to celkem dost a hlídání pruhu nedělá jen pípá, že přejíždím čáru a trochu se to snaží neúspěšné srovnat!
Auto z 90 km rychlosti zpomalí během cca 50m na 40km, dál jsem to nezkoušel, protože za mnou byla auta která se dost rychle blížila a nechtěl jsem je ohrozit pomalou jízdou nebo až zastavením auta. To jsem ale nevyzkoušel.

Ani varovné blinkry to nedalo, takže kdyby se někomu udělalo nevolno, tak by to mohlo být jeho poslední a možná nejen pro něj.


Tak já to dneska také otestoval. Jel jsem 90kou, začalo to pípat, červený volant, pak to vyplo tempomat a zelený volantík. Auto plachtilo a pomalu zpomalovalo a jízdu v pruzích udržovalo i do zatáčky sice hruběji, ale nevyplo. Pak se ale zezadu již začalo blížit auto, tak jsem musel zrychlit....



Tak je někde něco jinak nastaveno protože na 100% po vypnutí hlídání pruhu (zelený volantek) mě adaptivní tempomat nevypne. Pokud to nevadí a jste zvyklí nechal bych to tak jinak bych prohledal nastavení
Uživatelský avatar
Lama
Příspěvky: 1870
Registrován: pát 13. bře 2020 9:34:02

Re: Vypnutí systémů při nedržení volantu

Příspěvekod Lama » úte 26. črc 2022 17:17:30

Vedení v pruhu (zelený volantík) funguje u KONY pouze se zapnutým adaptibilním tempomatem. To bylo první co mi vadilo když jsem přesedlal z IONIQa, kde to fungovalo odděleně. Je ale možné, že naše KONY fungují různě.
KONA_CZ Premium 2020/07/17 (82+ t.km za 13,5 kWh/100km dle PP)
IONIQ Ultimate 2018 (41 t.km s průměrem 12,0 kWh/100km dle PP)
MiEV 2014 (20 t.km)
Uživatelský avatar
jarsou
Příspěvky: 352
Registrován: ned 09. srp 2020 5:53:45

Re: Vypnutí systémů při nedržení volantu

Příspěvekod jarsou » úte 26. črc 2022 17:48:17

Já tam mám jednak zelenou značku pruhy a pak zelený volantík. Tak si myslím, že ten volantík souvisí s tempomatem, protože i když zhasl, tak se Kona v pruzích udržela...
Kona Electric 64 kWh, výroba 01/2020 Korea, v plné palbě...
Uživatelský avatar
Lama
Příspěvky: 1870
Registrován: pát 13. bře 2020 9:34:02

Re: Vypnutí systémů při nedržení volantu

Příspěvekod Lama » úte 26. črc 2022 19:08:06

jarsou píše:Já tam mám jednak zelenou značku pruhy a pak zelený volantík. Tak si myslím, že ten volantík souvisí s tempomatem, protože i když zhasl, tak se Kona v pruzích udržela...

Ano, zelený volantík souvisí s adaptibilním tempomatem.
Zelené pruhy má každý povinně a dělá to pinkání od pruhu, pokud se k němu auto dostane, ke středu vozovky a ten zelený volantík je u KONY s největší výbavou a jde o automatické vedení vozu ve středu pruhu. U nás (máme obojí) a většinou svítí obojí, ale občas zeleně svítí pouze jedno.
Nejsem si jist, zda ten kdo nemá zelený volantík má pouze základní tempomat nebo nemá žádný.
KONA_CZ Premium 2020/07/17 (82+ t.km za 13,5 kWh/100km dle PP)
IONIQ Ultimate 2018 (41 t.km s průměrem 12,0 kWh/100km dle PP)
MiEV 2014 (20 t.km)
Uživatelský avatar
Josef
Moderátor
Příspěvky: 4024
Registrován: čtv 27. dub 2017 5:11:54

Re: Vypnutí systémů při nedržení volantu

Příspěvekod Josef » úte 26. črc 2022 22:03:16

Zítra to vyzkouším, určitě se to chová jinak, když je zapnutý jen tempomat s udržováním v pruzích (zelený volantík) a nebo je zároveň zapnutá funkce korekce při přejetí čáry (zelené autíčko v pruzích). V prvním případu to jen píská, pak vypne udržování v pruzích a pak to pošle auto klidně do protisměru (dnes vyzkoušeno).
Audi Q4 Sportback e-tron 50
Apofis74
Příspěvky: 169
Registrován: ned 30. srp 2020 20:14:13

Re: Vypnutí systémů při nedržení volantu

Příspěvekod Apofis74 » stř 27. črc 2022 15:24:26

Josef píše:Zítra to vyzkouším, určitě se to chová jinak, když je zapnutý jen tempomat s udržováním v pruzích (zelený volantík) a nebo je zároveň zapnutá funkce korekce při přejetí čáry (zelené autíčko v pruzích). V prvním případu to jen píská, pak vypne udržování v pruzích a pak to pošle auto klidně do protisměru (dnes vyzkoušeno).


Pokud není vyloženě prudká zatáčka a pruhy jsou řádně vyznačené tak auto zvládne jet i bez zeleného volantíku. Jezdíte od pruhu k pruhu ale jde to. včera vyzkoušeno na trase z HK do Pce. Nicméně téma se otevřelo proto že když vypne vedení v pruhu po těch cca 30 sec tak v žádném případě se nevypne adaptivní tempomat. Opačně samozřejmě ano protože jak píšete hlídání v pruhu se zapíná jen s adaptivním tempomatem.
Uživatelský avatar
jarsou
Příspěvky: 352
Registrován: ned 09. srp 2020 5:53:45

Re: Vypnutí systémů při nedržení volantu

Příspěvekod jarsou » stř 27. črc 2022 17:51:08

Dnes jsem také testoval. Mám Konu v plné výbavě. Jezdím z vypnutou automatickou rekuperací. Pokud mám ručně rekuperaci na nule, dám automatický tempomat včetně hlídání pruhů, tak po čase auto vypne tempomat, ale hlídání v pruhu od čáry k čáře drží. Vyplo mi to ale v zatáčce, kde shodou okolností má i tempomat s vedením problémy při rychlosti 40km/hod. Musím znovu ověřit. Pokud mám ručně nastavenou rekuperaci, tak po vypnutí tempomatu to brzdí. Opět jsem nemohl ověřit jak daleko, protože se za mnou objevil náklaďák. Budu testovat nadále....
Naposledy upravil(a) jarsou dne stř 27. črc 2022 18:40:27, celkem upraveno 1 x.
Kona Electric 64 kWh, výroba 01/2020 Korea, v plné palbě...
Apofis74
Příspěvky: 169
Registrován: ned 30. srp 2020 20:14:13

Re: Vypnutí systémů při nedržení volantu

Příspěvekod Apofis74 » stř 27. črc 2022 17:57:51

jarsou píše:Dnes jsem také testoval. Mám Konu v plné výbavě. Jezdím z vypnutou automatickou rekuperací. Pokud mám ručně rekuperaci na nule, dám automatický tempomat včetně hlídání pruhů, tak po čase auto vypne tempomat, ale hlídání v pruhu od čáry k čáře drží. Vyplo mi to ale v zatáčce, kde shodou okolností má i tempomat s vedením problémy, při rychlosti 40km/hod. Musím znovu ověřit. Pokud mám ručně nastavenou rekuperaci, tak po vypnutí tempomatu to brzdí. Opět jsem nemohl ověřit jak daleko, protože se za mnou objevil náklaďák. Budu testovat nadále....


Takže to vypadá že to tempomat nevypne jen když má člověk rekuperaci na automat. Zkusím si to tedy dát na ručně. Ale za mě ten automat je na rekuperaci to nej co kona nabízí
Uživatelský avatar
Lama
Příspěvky: 1870
Registrován: pát 13. bře 2020 9:34:02

Re: Vypnutí systémů při nedržení volantu

Příspěvekod Lama » stř 27. črc 2022 19:17:09

Zkuste to do kopce a uvidíte, zda jedete na tempomat nebo jen plachtíte na AUTO_rekuperaci...
Ta automatická rekuperace je perfektní u PHEV, kdy to samo začne dle map rekuperovat před zatáčkou atd. Divím se proč to nemá čisté EV.
KONA_CZ Premium 2020/07/17 (82+ t.km za 13,5 kWh/100km dle PP)
IONIQ Ultimate 2018 (41 t.km s průměrem 12,0 kWh/100km dle PP)
MiEV 2014 (20 t.km)
Apofis74
Příspěvky: 169
Registrován: ned 30. srp 2020 20:14:13

Re: Vypnutí systémů při nedržení volantu

Příspěvekod Apofis74 » stř 27. črc 2022 21:00:20

Lama píše:Zkuste to do kopce a uvidíte, zda jedete na tempomat nebo jen plachtíte na AUTO_rekuperaci...
Ta automatická rekuperace je perfektní u PHEV, kdy to samo začne dle map rekuperovat před zatáčkou atd. Divím se proč to nemá čisté EV.


Mě to ale v zatáčkách taky rekuperuje. Určitě neprojíždím zatáčku když je prudká stejnou rychlostí ale auto upraví rychlost aby bezpečně projelo.
kopec nepotřebuji, mě se prostě adaptivní tempomat po vypnutí hlídání pruhů nevypne a auto jede dál jen se nedrží uprostřed pruhu.
Apofis74
Příspěvky: 169
Registrován: ned 30. srp 2020 20:14:13

Re: Vypnutí systémů při nedržení volantu

Příspěvekod Apofis74 » čtv 28. črc 2022 18:03:07

Takže to shrňme. Pokud se zapne tempomat zapne se i hlídání jízdy v pruhu(LFA). Pokud auto nedetekuje cca 30sec ruce na volantu tak se hlídání vypne a je aktivní pouze (LKA) pokud je zapnuto, ale tempomat jede dál ať má člověk nastavenu automatickou rekuperaci či nikoliv. Je možné že se to někde v nastavení auta nastavuje ale nepamatuji si že bych něco takového dělal. Tzn že dle mě se nemůže tempomat vypnout když se vypne hlídání v pruhu.
Uživatelský avatar
jarsou
Příspěvky: 352
Registrován: ned 09. srp 2020 5:53:45

Re: Vypnutí systémů při nedržení volantu

Příspěvekod jarsou » čtv 28. črc 2022 19:41:26

Nesouhlasím. U mne se po tom pískání tempomat vypne, zároveň i zelený volantík, ale hlídání pruhů zůstává a auto brzdí podle toho, jak byla před tím nastavená rekuperace. Jen ještě nevím, zda se hlídání pruhů nevypne při rychlosti 40 km/hod a nebo až při zastavení. To musím ještě otestovat, až nebude v autě manželka... :P
Kona Electric 64 kWh, výroba 01/2020 Korea, v plné palbě...
Apofis74
Příspěvky: 169
Registrován: ned 30. srp 2020 20:14:13

Re: Vypnutí systémů při nedržení volantu

Příspěvekod Apofis74 » čtv 28. črc 2022 20:18:32

jarsou píše:Nesouhlasím. U mne se po tom pískání tempomat vypne, zároveň i zelený volantík, ale hlídání pruhů zůstává a auto brzdí podle toho, jak byla před tím nastavená rekuperace. Jen ještě nevím, zda se hlídání pruhů nevypne při rychlosti 40 km/hod a nebo až při zastavení. To musím ještě otestovat, až nebude v autě manželka... :P


tak máte někde něco špatně nastavené a v manuálu je napsané že tempomat se vypne pouze
-sešlápnete brzdový pedál
-stisknete 0
-zařadíte N
-snížíte rychlost pod 30km/h
-snížíte rychlost pod rychlost uloženou v paměti pod 20km/h
-zasahuje systém ESC

nic víc by nemělo tempomat vypínat
tempomat jede na radar a hlídání pruhů na kameru takže to je na sobě nezávislé
Uživatelský avatar
jarsou
Příspěvky: 352
Registrován: ned 09. srp 2020 5:53:45

Re: Vypnutí systémů při nedržení volantu

Příspěvekod jarsou » čtv 28. črc 2022 21:26:12

Delší nedržení volantu vypne tempomat spolehlivě. Mám zapnuté všechny systémy kromě automatické rekuperace...
Kona Electric 64 kWh, výroba 01/2020 Korea, v plné palbě...
Uživatelský avatar
Josef
Moderátor
Příspěvky: 4024
Registrován: čtv 27. dub 2017 5:11:54

Re: Vypnutí systémů při nedržení volantu

Příspěvekod Josef » pát 29. črc 2022 8:35:08

Mě se rozsvítí výrazné varování (dvě blikající ikony) a dost to řve, že se vypínají veškeré automatické systémy a auto je ponecháno na pospas v nekontrolovaném pohybu.
Audi Q4 Sportback e-tron 50
Apofis74
Příspěvky: 169
Registrován: ned 30. srp 2020 20:14:13

Re: Vypnutí systémů při nedržení volantu

Příspěvekod Apofis74 » pát 29. črc 2022 19:23:56

Netuším v čem je problém. Zajímá mě to protože jak píšu nic takového se u mě neděje. Vypne se pouze zelený volant a tempomat spolehlivě jede dál. není totiž žádný důvod proč by se měl vypnout. V pátek jedu na garančku tak se schválně zeptám i když v servisech takovéto věci stejně nevědí. V manuálu nic není v nastavení jsem nenašel nic co by odkazovalo na tempomat a jeho deaktivaci. je to celkem zvláštní že vám auto dělá to co nemá. natočím vám to ale když se vypíná hlídání v pruhu 5 sec to trochu řve a pak to napíše že se vypnulo hlídání. Nic víc
e-LUKY
Příspěvky: 689
Registrován: sob 22. srp 2020 13:41:14

Re: Vypnutí systémů při nedržení volantu

Příspěvekod e-LUKY » sob 30. črc 2022 11:37:48

Josef píše:Mě se rozsvítí výrazné varování (dvě blikající ikony) a dost to řve, že se vypínají veškeré automatické systémy a auto je ponecháno na pospas v nekontrolovaném pohybu.


Přesně to samé mám a popisoval jsem to výše.
Mám to i nafocené.

Jinak, když zůstane jen hlídání pruhů, tak to neznamená, že je auto bez zásahu na volantu nemůže přejet čásu, klidně je může přejet a pak hlídá to v druhém pruhu, je to jen signalizace a drobný zásah do řízení ale nedokáže dlouhodobou nebo prudší zatáčku zvládnout !
e-Golf 2014 najeto 124 (už má 170) tisíc za 9 let, e-Kona 2020 najeto 106 tisíc, 3 rok, BMW i3 120Ah koupeno s 13 tisíc km, už jsem najel 7 000 km.
Už 8 let používám na ježdění jen elektriku, jde to. Elektrika je fajn.
e-LUKY@email.cz
Uživatelský avatar
Josef
Moderátor
Příspěvky: 4024
Registrován: čtv 27. dub 2017 5:11:54

Re: Vypnutí systémů při nedržení volantu

Příspěvekod Josef » sob 30. črc 2022 11:51:56

Přesně tak, zkoušel jsem to ještě jednou, zelený volantík zhasne a v tom okamžiku to brzdí dle nastavení rekuperace (nebo nebrzdí), každopádně tempomat vypne rovněž a jede si to víceméně kam chce.
Audi Q4 Sportback e-tron 50