Stránka 1 z 1

Práce v blízkosti trolejí

Napsal: čtv 08. srp 2019 14:31:36
od jindram
Zdravím,

přisel jsem mezi Vás zkušené elektromechaniky pro radu.

Můžete mi prosím sdělit, závážnost problému?

Jedná se o skutečnost, že v blízkosti mého obydlí je trakční vedení trolejbusu. Stavební firma, která opravuje kanalizaci má k těmto pracem jeřáb, bagry apod. Není v tomto případě požadované nějaké ochranné pásmo od tohoto vedení? Ve skutečnosti jedou v těsné blízkosti s rameny od tohoto vedení, protože kanalizace v daném místě je téměř pod jedním vláknem... Co by se stalo, kdyby se ten stroj, který je asi z vodivého kovu dotkl tohoto vedení? vzhledem k tomu, že je i zapatkovaný, tzn asi i uzeměný? Co by se stalo? Jsem fakt laik a tomuto nerozumím.. Neměli by si přes to vedení natáhnout nějakou chráničku, nebo tak? Je tam nějaké riziko pro pracovníky, případně pro lidi procházející okolo?

díky za odpověď

Re: Práce v blízkosti trolejí

Napsal: čtv 08. srp 2019 20:16:15
od mp1
asi to budete považovať za idiotské, ale - cez železničnýnprejazd (pred modernizáciou, dnes už úrovňové prejazdy nie sú) prechádzalo auto-žeriav/bager - taký ako píšete, celokovový a elektrovodivý. strhol trolejové vedenie, čím na dosť dlho prerušil železničnú dopravu. a pretože auto malo gumové kolesá a vedení na zem spadniutých sa nik nedotkol, celý prípad skončil hospodárskou škodou. a rovnako žiadne zviera neutrpelo ...

Re: Práce v blízkosti trolejí

Napsal: čtv 12. zář 2019 7:53:32
od Blazer_cz
Dělníkovi v bagru by se nic nemělo stát, protože energie projde okolo něj do země. Na trakčním vedení dojde k výpadku energie.
Protože ale v trakčním vedení je 6kV tak spíše dojde k zakolísání napětí v klasické síti. To záleží jak moc mají tvrdá trafa, přívody a jak jsou daleko od vás. Dále po dobu zkratu vznikne v těsné blízkosti bagru nebezpečné krokové napětí.

Re: Práce v blízkosti trolejí

Napsal: čtv 12. zář 2019 9:11:38
od Radovan
Není to tak dlouho, co při stavbě D1 kruháče v Ostravě Svinově řidič sklápěcího návěsu přes upozornění nesložil korbu zpět a popojížděl s ní, až se dotkl vedení vysokého napětí nad cestou, myslím, že tam jede 22 kV. Protože autem začala probíjet elektřina a začalo celé sršet jiskrami, zpanikařil a snažil se z něj vylézt a utéct. Kdyby zůstal uvnitř, Faradayova klec by ho uchránila podobné, jako když do auta udeří blesk. Takto po otevření dveří a vystupování se dotkl samozřejmě kovových částí plus se stal vhodným vodičem pro přeskok elektřiny a zabilo ho to.
Z hlediska bezpečnosti práce by měly být osoby pracující v okolí vedení pod napětím na to v obsahu školení speciálně upozorněny v rámci seznámení s pracovištěm. Včetně toho, jak se zachovat v případě nehody, jak poskytnout první pomoc a prostředky k tomu určené by měly být na místě. Včetně třeba izolované tyče k odtažení osoby zasažené elektrickým proudem z dosahu živého kabelu. Že se to nedělá je jiná věc. Ty úrazy nekončí dobře, celoživotní zmrzačení je to nejmenší.
Výborná hračka v tomto ohledu je Vyděržaj pijaněr, kterou demonstroval Jarda Dušek ve filmu Pelíšky) .

Kdyby si to ve fyzice vyzkoušel zamlada každý žáček ZŠ, respekt před silou elektřiny by se jim možná vryt do paměti. Princip fungování https://www.mylms.cz/vyderzaj-pianer/.