Možnost získat dotaci na elektroauto (MPO) i pro FO?

Moderátor: Josef

kacbunda
Příspěvky: 6
Registrován: pát 14. črc 2023 12:18:02

Možnost získat dotaci na elektroauto (MPO) i pro FO?

Příspěvekod kacbunda » stř 14. úno 2024 10:07:13

Ahoj,
zamýšlela jsem se nad tím, jestli bych jako fyzická osoba nepodnikatelka mohla nějak dosáhnout na tu vypisovanou dotaci 200 tisíc na elektroauta, které vypisuje MPO (https://www.mpo.cz/cz/podnikani/narodni-plan-obnovy/mpo-pripravilo-vyzvu-na-podporu-elektromobility--pro-podnikatele-ma-pripraveno-1-95-miliardy-korun--278464/).

Je tam podmínka, aby o dotaci žádala právnická osoba, nebo fyzická osoba podnikající a navíc žadatel měl nějakou daňovou historii v posledních letech - ale není nutné být plátce DPH.
Tak mě napadlo odkoupit nějaké s.r.o., které tu minimální aktivitu splnilo za přijatelný peníz (do 100 tisíc Kč), požádat si pak přes toto s.r.o. o úvěr, auto pořídit, a po splacení (max do jednoho roku) to s.r.o. zlikvidovat.
Myslíte si, že je to úplná fantasmagorie, nebo, že by to stálo za to to nějak rozvést?
Díky.
Uživatelský avatar
Josef
Moderátor
Příspěvky: 4062
Registrován: čtv 27. dub 2017 5:11:54

Re: Možnost získat dotaci na elektroauto (MPO) i pro FO?

Příspěvekod Josef » stř 14. úno 2024 10:50:31

Kupte si výrazně levněji auto v Německu a vykašlete se na dotaci.
Audi Q4 Sportback e-tron 50
Marek71
Příspěvky: 828
Registrován: stř 11. zář 2019 10:15:11

Re: Možnost získat dotaci na elektroauto (MPO) i pro FO?

Příspěvekod Marek71 » stř 14. úno 2024 18:58:38

Nestálo by mi to za to. Toto je opravdu dotace pro podnikatele, ideálně pro plátce DPH.

Přijít s tím dřív, možná bych to zvážil...
Uživatelský avatar
Citigo e IV
Příspěvky: 1076
Registrován: pon 15. dub 2019 15:14:00

Re: Možnost získat dotaci na elektroauto (MPO) i pro FO?

Příspěvekod Citigo e IV » stř 14. úno 2024 20:52:46

Pokud by to sro mělo podané přiznaní za dva roky tak by to asi šlo. Problém je že kupovat rozjeté sro je riziko, může být zadlužené a druhá věc je že by mělo pak dva roky fungovat jinak se musí dotace vrátit. A provoz toho sro je docela nákladný, teda pokud nejste účetní.
Tesla Y SR 2023
RENAULT KANGOO VAN E-TECH EL EV45 22kW Open Sesame by Renault
kacbunda
Příspěvky: 6
Registrován: pát 14. črc 2023 12:18:02

Re: Možnost získat dotaci na elektroauto (MPO) i pro FO?

Příspěvekod kacbunda » čtv 15. úno 2024 10:47:16

Citigo e IV píše:Pokud by to sro mělo podané přiznaní za dva roky tak by to asi šlo. Problém je že kupovat rozjeté sro je riziko, může být zadlužené a druhá věc je že by mělo pak dva roky fungovat jinak se musí dotace vrátit. A provoz toho sro je docela nákladný, teda pokud nejste účetní.


Já právě účetní jsem - to by nebyl problém a ano vím, že bych s.r.o. musela nechat 2 roky žít. Zjistila jsem, že se dá pořídit právě firma, která byla založena třeba 3 roky zpátky právě k účelu prodeje. Má podaná nulová daňová přiznání a dosud nepodnikala žádnou aktivitu. V tom by problém nebyl.
Jde spíše o to, jestli by pak neměli problém při vyplácení té dotace...