Web týkající se čisté dopravy (BEV, PHEV apod.)

Moderátor: Josef

Uživatelský avatar
Josef
Moderátor
Příspěvky: 4062
Registrován: čtv 27. dub 2017 5:11:54

Web týkající se čisté dopravy (BEV, PHEV apod.)

Příspěvekod Josef » pát 01. zář 2023 14:05:48

Zajímavý přehled prodaných aut v ČR a EU

https://www.cistadoprava.cz/
Audi Q4 Sportback e-tron 50
dracekvo
Příspěvky: 836
Registrován: ned 25. bře 2018 7:47:00

Re: Web týkající se čisté dopravy (BEV, PHEV apod.)

Příspěvekod dracekvo » pon 04. zář 2023 8:01:08

Hloupá propaganda, překrucování faktů a vymývání mozků.

Dokud je elektřina vyráběná z uhlí a plynu, není na autech na baterky zhola nic čístého.
Peugeot Ion 2012 (koupeno 2018 58 tis. km, nyní 86 tis. km)
Uživatelský avatar
Josef
Moderátor
Příspěvky: 4062
Registrován: čtv 27. dub 2017 5:11:54

Re: Web týkající se čisté dopravy (BEV, PHEV apod.)

Příspěvekod Josef » pon 04. zář 2023 10:38:10

Musíme se na to dívat z pohledu praxe, ne z názvu webové prezentace. Ve městech to má svůj jasný dopad, spaliny jsou přeneseny mimo město (taky nestavíme v centru měst spalovny).

Z dlouhodobého hlediska jde především o náhradu ropy jako paliva. Ropa prostě dojde, četl jsem, že v Dubaji v roce 2035 a jiná ložiska nemají a ostatním dojde taky, je jedno zda za 30 nebo 50 let. Je to poměrně krátká doba, aby naše civilizace získala nové zdroje energie a odhaduje se, že se to stejně nedá stihnout v takovém termínu. Pokud nebude trvat vývoj naplno minimálně dalších 30 let, bude doprava velký problém. Bude silně omezena letecká a lodní doprava a budeme se muset hodně uskromnit. Tedy jsme naprosto na začátku a máme co dělat, abychom to někam posunuli. No a poslední argument, chceme být opravdu závislí na Rusku a Arabech?
Audi Q4 Sportback e-tron 50
dracekvo
Příspěvky: 836
Registrován: ned 25. bře 2018 7:47:00

Re: Web týkající se čisté dopravy (BEV, PHEV apod.)

Příspěvekod dracekvo » pon 04. zář 2023 11:14:12

Ropa už měla dojít nejméně 5x.

Jenže jak se zvyšuje cena, tak se vyplatí těžit i tam, kde se dřív nevyplatilo. Dále se pak nacházejí nové ložiska o kterých se dřív nevědělo.
To jen tak na okraj.
To ano, tyhle auta nečoudí lidem přímo pod nos. To je neoddiskutovatelný fakt. Jenže to není čistá doprava, ale jen doprava bez lokálních emisí.
Sice to může vypadat podobně, ale ten rozdíl je propastný.

Stačí se podívat na leteckou mapu, nebo lodní mapu. Kolik těch letadel léta sem a tam a kolik lodiček furt něco sem a tam vozí. Evropa to přechodem na baterky nespasí. Hlavně když ještě ani nemá vyřešenou spolehlivou čistou energetiku.
Jediné co němci dokázali, tak bylo zavřít bezemistí jádro a nahradit to elektrárnama na plyn. A při tom počtu panelů a solárů co mají se jim povedlo na jeden den pokrýt spotřebu el. energie.

Až se vyřeší vytápění budou v zimně a čistá elektřina. Tak se pak můžeme vrhnout na dopravu. Tlačením na pilu, se to akorát všechno zničí, zastaví se ekonomika a budeme tu žřát seno.

A závislost Rusku a Arabech? Zatím nevím o ničem rozumném, s čím by někdo přišel jak vyřešit energetickou závislost evropy na externích zdrojích. Hlavně co se týče zimního období.
Peugeot Ion 2012 (koupeno 2018 58 tis. km, nyní 86 tis. km)
Uživatelský avatar
Josef
Moderátor
Příspěvky: 4062
Registrován: čtv 27. dub 2017 5:11:54

Re: Web týkající se čisté dopravy (BEV, PHEV apod.)

Příspěvekod Josef » pon 04. zář 2023 11:42:03

Pokud by se netlačilo na čistší vzduch, tak bychom už tady umírali na ulicích, spalovny, elektrárny, auta atd. Myslíte si, že businessmana zajímá nějaká čistota vody, vzduchu apod.? Přechod na elektromobilitu je neodvratný, ale možná umíme fungovat bez aut, tedy elektrické vlaky a autobusy budou stačit, letadla k životu nepotřebujeme. Myslím, že jsme děsivě rozežraná společnost a potřebujeme se uskromnit. Nemyslím si, že je elektřina všespasitelná, ale přijdou další technologie a nakonec ropa bude celkem vzácný prvek a bude se používat jen pro petrochemický průmysl.
Audi Q4 Sportback e-tron 50
dracekvo
Příspěvky: 836
Registrován: ned 25. bře 2018 7:47:00

Re: Web týkající se čisté dopravy (BEV, PHEV apod.)

Příspěvekod dracekvo » pon 04. zář 2023 11:52:45

Josef píše:Pokud by se netlačilo na čistší vzduch, tak bychom už tady umírali na ulicích, spalovny, elektrárny, auta atd.


Byli doby, kdy měl každý činžák v praze v každé místnosti kamínka a tam za úplně špatného spalování pálili uhlí. Přesto nikdo na ulici mrtvý z čista jasna nepadnul.
Že to nebylo moc zdravé na tom se asi schodneme.

Ohlledně letadel. Rozežraný sice jsme, ale návrat na stromy bych neviděl moc reálně. A to že lítá tolik letadel, za to může samotný systém.
Když mě kdysi dávno zaujmula reklama vlakem do chorvatska. Když jsem si naťukal na kolik že to vyjde pro 2 dospělé a 2 děti v samostatném kupé, tak jsem jen zíral.
Vyšlo mě to daleko levněji jet soukromým autem i s tím, že jsem v polovině cesty pronajmul chatku na přespání, aby jsme to nemuseli jet na jeden zátah.
Už si to moc nepamatuju, ale podle mě by to vyšlo levněji i do řecka letadlem.

Stejně tak topení. Tlačí se na tepelná čerpadla. Ale jak se ukázalo, vlády nejsou schopni zajistit stabilní cenu elektřiny. Rusko drželo cenu, ale ty nehorázný náklady si udělala evropa sama díky tomu, že si na burze pár lidí potřebovalo namastit kapu a tupým systémem cenotvorby.
A to nemluvím o pokřiveném trhu s TČ díky dotacím. Je to jen blbý kompresor, dva výměníky a nějaké řízení. Podobné vehementy děláme v práci. Jen na to nejsou dotace, tak to stojí normální peníze. Na kompresoru s tepelným výkonem 12kW fakt netuším co tam může stát 400 tis.

Takhle bych mohl pokračovat dál. Až se toto vyřeší, můžeme se bavit dál co uděláme s dopravou.
Peugeot Ion 2012 (koupeno 2018 58 tis. km, nyní 86 tis. km)
Uživatelský avatar
Josef
Moderátor
Příspěvky: 4062
Registrován: čtv 27. dub 2017 5:11:54

Re: Web týkající se čisté dopravy (BEV, PHEV apod.)

Příspěvekod Josef » pon 04. zář 2023 12:38:22

No jednoduché to nebude, já si budu užívat nové technologie a snažit se co nejlépe využít let života, co mi zbývají.
Audi Q4 Sportback e-tron 50
xdenser
Příspěvky: 317
Registrován: sob 08. led 2022 18:06:00

Re: Web týkající se čisté dopravy (BEV, PHEV apod.)

Příspěvekod xdenser » pon 06. lis 2023 8:41:02

dracekvo píše:Byli doby, kdy měl každý činžák v praze v každé místnosti kamínka a tam za úplně špatného spalování pálili uhlí. Přesto nikdo na ulici mrtvý z čista jasna nepadnul.
Že to nebylo moc zdravé na tom se asi schodneme.

Ohlledně letadel. Rozežraný sice jsme, ale návrat na stromy bych neviděl moc reálně. A to že lítá tolik letadel, za to může samotný systém.
Když mě kdysi dávno zaujmula reklama vlakem do chorvatska. Když jsem si naťukal na kolik že to vyjde pro 2 dospělé a 2 děti v samostatném kupé, tak jsem jen zíral.
Vyšlo mě to daleko levněji jet soukromým autem i s tím, že jsem v polovině cesty pronajmul chatku na přespání, aby jsme to nemuseli jet na jeden zátah.
Už si to moc nepamatuju, ale podle mě by to vyšlo levněji i do řecka letadlem.

Stejně tak topení. Tlačí se na tepelná čerpadla. Ale jak se ukázalo, vlády nejsou schopni zajistit stabilní cenu elektřiny. Rusko drželo cenu, ale ty nehorázný náklady si udělala evropa sama díky tomu, že si na burze pár lidí potřebovalo namastit kapu a tupým systémem cenotvorby.
A to nemluvím o pokřiveném trhu s TČ díky dotacím. Je to jen blbý kompresor, dva výměníky a nějaké řízení. Podobné vehementy děláme v práci. Jen na to nejsou dotace, tak to stojí normální peníze. Na kompresoru s tepelným výkonem 12kW fakt netuším co tam může stát 400 tis.

Takhle bych mohl pokračovat dál. Až se toto vyřeší, můžeme se bavit dál co uděláme s dopravou.

Jen ze jak velka byla ta Praha? A take kdyz lidi vedi jak to muze byt tak uz nechtej zpatky topit kaminka. Kdyz sousedka naproti topi uhlim tak ja se dusim a kaslu. Kdy uz to zakazou? Take nelze ignorovat to fossilove lobi - kdyz chces neco znicit tak musis u toho ujmout vedeni. Staci podivat se kolik je zastupcu od ruznych Exxonu, Shellu a t.d. na klimatickych forumech a konferencich. Oni fakt snazeji aby vy nevideli reseni. Ano zni to jako konspirativni teorie, ale fakt tito korporace u toho jsou. Deklaruji moc, sabotuji ale jak to jen jde. Jsou v tom velke penize a nikdo nebude dobrovolne vzdavat tichto prijmu. To je jako CEZ - misto snizeni cen posila mi webinary jak setrit elektrinu a plyn.


Naposledy oživil Josef v pon 06. lis 2023 8:41:02
ID.3 1st Plus, 58kWh (2020); TMY RWD MiG (2023)