Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Moderátor: Josef

Uživatelský avatar
Lama
Příspěvky: 1877
Registrován: pát 13. bře 2020 9:34:02

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Lama » pon 15. čer 2020 16:24:53

petr.balas píše:
Mishaczech píše:Jen se zeptám - možná hloupě, ale 3F 5KW měnič Goodwe umí poslat na jednu fázi bez odběru z gridu kolik?
Varianta A - umí vše na jednu fázi když na ostatních není žádný odběr - 5KW, tj. cca 21A
Varianta B - umí pouze jednu třetinu celkového výkonu - 5KW/3=1.7KW, tj. cca 7A


Jestli je to GW5K-ET, tak B je správně, resp o něco málo více, datasheet píše 8,5 A. Výhoda je, že to umí poslat do jedné fáze, a když na druhých 2 není odběr, tak místo za pár haléřů do ČEZu to pošle do baterie.

T.j. spotřeby spínat ideálně podle nabití baterie a s nějakým předstihem před plným nabitím.

Jo a nekupovat nic menšího, než 10 kW měnič (dodá 16,5 A do kterékoliv fáze) i když mám slabší panely - to ale měl nabídnout, vysvětlit dodavatel FVE :-(

Petře, rád bych jakkoliv rozšířil svoji FVE z roku 2009 (zelený bonus), ale nejde to ani bez dotace. Legálně nemohu přidat ani baterie...
Jaký na to máte pohled? Děkuji.
KONA_CZ Premium 2020/07/17 (82+ t.km za 13,5 kWh/100km dle PP)
IONIQ Ultimate 2018 (41 t.km s průměrem 12,0 kWh/100km dle PP)
MiEV 2014 (20 t.km)
Mishaczech
Příspěvky: 141
Registrován: stř 10. črc 2019 8:18:43

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Mishaczech » pon 15. čer 2020 16:40:23

Já jsem si to myslel. Takže tu firmu co to montovala bych nakopal do zadele hodně rychle...

8.5A u 5KW verze Goodwe dlouhodobě se mi nechce moc ani věřit, i kdyby tam to jsou max cca 2KW. Ani s 1F/10A nabíječkou nebude moci dobíjet CitiGo bez toho, aniž by dokupoval od distributora a to ještě musí mít rozfázovaný barák tak, aby na té fázi nic dalšího nebylo...

Já jsem sám nakonec skončil u Solax 10.0T hybrid (má 3 vstupy), 23.2KW Lion baterie, 9.4KWp na střeše po 9ti 350Wp panelech (Z-V-J). Bojler 3F/6KW 120l přes wattrouter. Asymetrie funguje reálně do nějakých 13A, pak začně dososávat poměrně razantně.
Uživatelský avatar
Štemba
Příspěvky: 264
Registrován: ned 29. bře 2020 18:11:17

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Štemba » pon 15. čer 2020 21:28:18

Lama píše:Petře, rád bych jakkoliv rozšířil svoji FVE z roku 2009 (zelený bonus), ale nejde to ani bez dotace. Legálně nemohu přidat ani baterie...
Jaký na to máte pohled? Děkuji.

Požádat PDS o změnu připojeného výkonu (pokud naprostou pretoky do DS). Vybudovat druhé panelové pole se samostatným stridacem. Následně požádat ERU o změnu licence (nový nepodporovany zdroj). PDS přidělí další EAN, v OTE se přidá jako podruzny zdroj, musí se vykazovat vyrobené množství u zdroje bez podpory.
Uživatelský avatar
Lama
Příspěvky: 1877
Registrován: pát 13. bře 2020 9:34:02

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Lama » pon 15. čer 2020 23:02:10

Štemba píše:
Lama píše:Petře, rád bych jakkoliv rozšířil svoji FVE z roku 2009 (zelený bonus), ale nejde to ani bez dotace. Legálně nemohu přidat ani baterie...
Jaký na to máte pohled? Děkuji.

Požádat PDS o změnu připojeného výkonu (pokud naprostou pretoky do DS). Vybudovat druhé panelové pole se samostatným stridacem. Následně požádat ERU o změnu licence (nový nepodporovany zdroj). PDS přidělí další EAN, v OTE se přidá jako podruzny zdroj, musí se vykazovat vyrobené množství u zdroje bez podpory.

Nechci přijít o podporu ZB a bez zřízení druheho odběrého míta to nebude možné...
KONA_CZ Premium 2020/07/17 (82+ t.km za 13,5 kWh/100km dle PP)
IONIQ Ultimate 2018 (41 t.km s průměrem 12,0 kWh/100km dle PP)
MiEV 2014 (20 t.km)
Uživatelský avatar
Štemba
Příspěvky: 264
Registrován: ned 29. bře 2020 18:11:17

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Štemba » pon 15. čer 2020 23:32:42

Lama píše:
Štemba píše:
Lama píše:Petře, rád bych jakkoliv rozšířil svoji FVE z roku 2009 (zelený bonus), ale nejde to ani bez dotace. Legálně nemohu přidat ani baterie...
Jaký na to máte pohled? Děkuji.

Požádat PDS o změnu připojeného výkonu (pokud naprostou pretoky do DS). Vybudovat druhé panelové pole se samostatným stridacem. Následně požádat ERU o změnu licence (nový nepodporovany zdroj). PDS přidělí další EAN, v OTE se přidá jako podruzny zdroj, musí se vykazovat vyrobené množství u zdroje bez podpory.

Nechci přijít o podporu ZB a bez zřízení druheho odběrého míta to nebude možné...

Neprijdes, osobní zkušenost tak jak popisuji. Jedno odberne místo, více zdrojů, každý svůj elektroměr, každý svůj EAN, pro každý se dělá výkaz. Jedná se o jednu vyrobnu se dvěma zdroji (generátory) a takto je to následně uvedeno i na licenci...
Stejně tak díky licenci můžeš prodávat přebytky nejn PDS, ale libovolnému obchodníkovi s elektřinou (je třeba si pohlídat aby přebral odpovědnost za odchylku). Prodávám takto přebytky za 1,-/kWh, čili za stejné peníze co v jiném místě silovinu nakupuji.
mirocz2002
Příspěvky: 28
Registrován: sob 25. kvě 2019 6:02:33

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod mirocz2002 » úte 16. čer 2020 11:06:06

Tak výměna stávajícího měniče Goodwee 5 kt za 10 kt asi není reálná, zejména kvůli tomu, že jsem nedávno čerpal dotaci. Řešení vidím v kabelu s MODE 2 nabíjením (regulací maximálního proudu vestavěné nabíječky/nabíječek) . Kabel by měl být využitelný pro jednu fázi a více fází (nastavitelné od 6 - 16 A). Citigo má dvě vestavěné nabíječky. To by měl tento kabel omezit proud v obou vestavěných nabíječkách stejně? Pro mě by to bylo řešení pro 3f 5kW asymetrický měnič, abych využil maximální proud na fázi v měniči a nebral moc energie ze sítě.

Má s tímto kabelem někdo zkušenosti?
https://www.autonabijeni.cz/prenosne-na ... max--11kw/
Mishaczech
Příspěvky: 141
Registrován: stř 10. črc 2019 8:18:43

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Mishaczech » úte 16. čer 2020 12:31:17

Tak reálné by to bylo, ale ekonomicky naprosto nesmyslné, kupovat-prodávat střídač. Stejně tak jako doplnění dalších panelů, musíte se vejít do 70% spotřeby domu a pak znovu audit a celé kolečko. Prostě ta firma která Vám to montovala by zasloužila kopanec do zadele...
teoreticky si umím představit, že by Vám firma měnič s doplatkem vyměnila za 10, v případě kontroly by stejně poznali p*r*d - ale to je fakt na firmě

V rámci kabelu - je to v podstatě wallbox ale bez možnosti přidělání na zeď, zase je mobilní. Žádné extra funkce u toho nečekejte.
U vás s Vaším současným vybavením ale stejně budete mít problém to dobíjet tak, abyste nebral nic ze sítě distributora. I když nastavíte 6A a budete dobíjet ve 2 fázích (mám pocit, že CitiGo má 2F nabíječku?) tak na těchto fázích nesmíte mít doma nic co má vyšší výkon než cca 400W v souhrnu zapojeno, jinak dososáváte ze sítě. Už teď stačí výkonější rychlovarná konvice s příkonem víc než 2KW a zbytek kupujete, stejně tak pračka když nahřívá atp.
Uživatelský avatar
Lama
Příspěvky: 1877
Registrován: pát 13. bře 2020 9:34:02

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Lama » úte 16. čer 2020 14:29:22

mirocz2002 píše:Tak výměna stávajícího měniče Goodwee 5 kt za 10 kt asi není reálná, zejména kvůli tomu, že jsem nedávno čerpal dotaci. Řešení vidím v kabelu s MODE 2 nabíjením (regulací maximálního proudu vestavěné nabíječky/nabíječek) . Kabel by měl být využitelný pro jednu fázi a více fází (nastavitelné od 6 - 16 A). Citigo má dvě vestavěné nabíječky. To by měl tento kabel omezit proud v obou vestavěných nabíječkách stejně? Pro mě by to bylo řešení pro 3f 5kW asymetrický měnič, abych využil maximální proud na fázi v měniči a nebral moc energie ze sítě.

Má s tímto kabelem někdo zkušenosti?
https://www.autonabijeni.cz/prenosne-na ... max--11kw/

Asi jste si odpověděl - "nebral moc energie ze sítě". Bohužel těch ideálních chvilek kdy budete nabíjet pouze ze sluníčka bude málo. Kdyby jste měl třeba IONIQa, tak ten umí nabíjet od 2A. Citigo umí min. od 6A na první a druhé fázi. Každá nabíječka má cca 1A ztrátu, takže budete nabíjet max. 10A. Aby vám jela domácnost i nabíjení Citiga co nejvíce ze sluníčka, tak budete asi nabíjet pouze jednou fází a minimem 6A, pokud vám to bude časově vyhovovat, protože to celou baterku za 24 hodin nedobijete...
KONA_CZ Premium 2020/07/17 (82+ t.km za 13,5 kWh/100km dle PP)
IONIQ Ultimate 2018 (41 t.km s průměrem 12,0 kWh/100km dle PP)
MiEV 2014 (20 t.km)
mirocz2002
Příspěvky: 28
Registrován: sob 25. kvě 2019 6:02:33

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod mirocz2002 » stř 17. čer 2020 6:32:52

Děkuji všem za cenné informace. M
TomTom
Příspěvky: 153
Registrován: úte 24. pro 2019 9:54:07

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod TomTom » pát 09. říj 2020 11:23:07

Dotaz, dá se zapojit Wallbox mezi elektroměr a domácí FVE? Nechtěl bych nabíjet BEV z baterie FVE, ale přebytek bych chtěl využít. Když vynechám Wallbox s přímou linkou RS485 do DC/AC měniče v ceně 2000€, tak jsem dostal radu zapojit jej mezi. Pro ilustraci dávám obrázek
Přílohy
Capture.JPG
Hyundai Ioniq EV Ultimate 2019 Polar white
Tesla Model 3 SR+ 2021 55kWh LFP White
FVE hybrid 7,5kWp + 5,7kW baterie
Uživatelský avatar
Citigo e IV
Příspěvky: 1071
Registrován: pon 15. dub 2019 15:14:00

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Citigo e IV » pát 09. říj 2020 13:35:46

TomTom píše:Dotaz, dá se zapojit Wallbox mezi elektroměr a domácí FVE? Nechtěl bych nabíjet BEV z baterie FVE, ale přebytek bych chtěl využít. Když vynechám Wallbox s přímou linkou RS485 do DC/AC měniče v ceně 2000€, tak jsem dostal radu zapojit jej mezi. Pro ilustraci dávám obrázek


Podle me to je tahle OK. Az bude baterie nabita, tak vznikne pretok a ten vyuzie auto. Jen malinka vada na krase je, ze kdyz nebude slunce, nebo se bude nabijet baterka, tak se bude auto nabijet ze site , to je holt fyzika.
Uživatelský avatar
Lama
Příspěvky: 1877
Registrován: pát 13. bře 2020 9:34:02

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Lama » pát 09. říj 2020 16:33:38

Zda budete nabíjet z baterií nebo ne, je snad věcí nastavení měniče a tak jak to máte nakresleno se stejně nic nezmění, si myslím...
KONA_CZ Premium 2020/07/17 (82+ t.km za 13,5 kWh/100km dle PP)
IONIQ Ultimate 2018 (41 t.km s průměrem 12,0 kWh/100km dle PP)
MiEV 2014 (20 t.km)
TomTom
Příspěvky: 153
Registrován: úte 24. pro 2019 9:54:07

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod TomTom » pát 09. říj 2020 18:27:26

Lama píše:Zda budete nabíjet z baterií nebo ne, je snad věcí nastavení měniče a tak jak to máte nakresleno se stejně nic nezmění, si myslím...


Jenže měnič neví že spotřebič je zrovna BEV s 50kWh baterií. Viz obrázek - pokud bude Wallbox zapojen jako to zelené autíčko, pak se nabíjí buď pouze přetokem (Wattrouter) nebo kombinací všeho dostupného - tedy slunce, FVE baterie a zbytek si dotáhne ze sítě (stejně jako ostatní spotřebiče). To by Wallbox musel mít přímé spojení s měničem a vysvětlit mu "teď nabíjím BEV" aby měnič nepouštěl do žádné fáze energii z baterie. Baterie FVE je většinou kapacit 5-10kWh a je koncipována udržet dům od západu do východu slunce. Ano vím o takovém - kompatibilním s mým měničem - cena 2000euro. Když je ale Wallbox zapojen jako červené autíčko, pak měnič vůbec o té spotřebě neví. Takže ano, bylo by to čistě nabíjení z gridu nebo popřípadě přebytek z FVE + grid. Rozhodně by ale nemělo nic téct z baterie FVE.
Přílohy
Snímek obrazovky 2020-10-09 v 18.18.34.png
Hyundai Ioniq EV Ultimate 2019 Polar white
Tesla Model 3 SR+ 2021 55kWh LFP White
FVE hybrid 7,5kWp + 5,7kW baterie
Uživatelský avatar
Lama
Příspěvky: 1877
Registrován: pát 13. bře 2020 9:34:02

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Lama » pát 09. říj 2020 19:30:56

TomTom píše:
Lama píše:Zda budete nabíjet z baterií nebo ne, je snad věcí nastavení měniče a tak jak to máte nakresleno se stejně nic nezmění, si myslím...


Jenže měnič neví že spotřebič je zrovna BEV s 50kWh baterií. Viz obrázek - pokud bude Wallbox zapojen jako to zelené autíčko, pak se nabíjí buď pouze přetokem (Wattrouter) nebo kombinací všeho dostupného - tedy slunce, FVE baterie a zbytek si dotáhne ze sítě (stejně jako ostatní spotřebiče). To by Wallbox musel mít přímé spojení s měničem a vysvětlit mu "teď nabíjím BEV" aby měnič nepouštěl do žádné fáze energii z baterie. Baterie FVE je většinou kapacit 5-10kWh a je koncipována udržet dům od západu do východu slunce. Ano vím o takovém - kompatibilním s mým měničem - cena 2000euro. Když je ale Wallbox zapojen jako červené autíčko, pak měnič vůbec o té spotřebě neví. Takže ano, bylo by to čistě nabíjení z gridu nebo popřípadě přebytek z FVE + grid. Rozhodně by ale nemělo nic téct z baterie FVE.


Já mám FVE z 2009 (ZB) bez úložiště, ale přes Wattrouter mohu plynule nabíjet EV podle toho jak svítí, stejně jako "nabíjím" aku-nádrž.
Váš systém je jiný hybridní, a chápu, že neumí komunikovat se zásuvkami. Pak by ale mělo jít udělat ze zásuvky "chytrou" a snad by to šlo pak řešit na té zásuvce. Kolega používá SDS-micro a monitoruje si každou zásuvku v baráku a je schopen ji ovládat i vzdáleně a nabíjet pouze ze sluníčka (má systém jako vy).
KONA_CZ Premium 2020/07/17 (82+ t.km za 13,5 kWh/100km dle PP)
IONIQ Ultimate 2018 (41 t.km s průměrem 12,0 kWh/100km dle PP)
MiEV 2014 (20 t.km)
TomTom
Příspěvky: 153
Registrován: úte 24. pro 2019 9:54:07

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod TomTom » pát 09. říj 2020 21:07:16

Ano, chytrou zásuvku co umí 16A mám (IKEA) a ovládám ji přes Philips Hue Bridge. Tu jsem použil pro přenosnou nabíječku 240V nastavenou na 10A. Jenže když přijde na řadu 3f Wallbox 22kW tak to je jiná. Prostě tam počítám s tím, že budu nabíjet pouze ze sítě a občas si to přicucne přebytek z FVE.
Hyundai Ioniq EV Ultimate 2019 Polar white
Tesla Model 3 SR+ 2021 55kWh LFP White
FVE hybrid 7,5kWp + 5,7kW baterie
Uživatelský avatar
Lama
Příspěvky: 1877
Registrován: pát 13. bře 2020 9:34:02

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Lama » pát 09. říj 2020 21:39:57

TomTom píše:Ano, chytrou zásuvku co umí 16A mám (IKEA) a ovládám ji přes Philips Hue Bridge. Tu jsem použil pro přenosnou nabíječku 240V nastavenou na 10A. Jenže když přijde na řadu 3f Wallbox 22kW tak to je jiná. Prostě tam počítám s tím, že budu nabíjet pouze ze sítě a občas si to přicucne přebytek z FVE.

Lze nabijet jen ze slunica. Ja jezdim tretim EV a nenabijim ani NT, ale pouze z FVE. Najeto mam 70tis. elektricych. Nyni nabijim 3f Konu.
e-Luky ve vlakne Kony nabizi Wallbox, ktery umi nabijet z FVE...
KONA_CZ Premium 2020/07/17 (82+ t.km za 13,5 kWh/100km dle PP)
IONIQ Ultimate 2018 (41 t.km s průměrem 12,0 kWh/100km dle PP)
MiEV 2014 (20 t.km)
TomTom
Příspěvky: 153
Registrován: úte 24. pro 2019 9:54:07

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod TomTom » sob 10. říj 2020 8:21:01

Moje FVE dá za rok cca 4MW AC, spotřeba domu bez BEV je kolem 5MW. Hodinové průměrné maximum v poledne je kolem 3,6kW. Z domu odjíždíme v 7h a BEV přijede kolem 17h. V tu dobu dává FVE v létě už jen kolem 1,5-1kW. Měnič asymetricky umí 3x8A. Takže "zeleně" můžu nabíjen chvilku jen částečně z 240V a stejně kus bude brát z baterky. Hybrid FVE mám z důvodu samostatnosti při výpadku proudu u nás častého. Díky tomu si můžeme pustit vodu (vlastní studna), jede nám lednice/mrazák, svítíme. Velikost baterie a její nastavení na normální cyklus vs ostrovní je navržena tak, aby dům podržela přes noc na 100% a v případě výpadku proudu udržela dům v chodu alespoň den (backup mám na jednu fázi max 6kW a pouze vybrané okruhy). Takže reálně kdy můžu dobíjet z přebytku jsou víkendy. Pokud bych měl Wallbox zapojen někde za měničem (zelené autíčko) bude měnič při nedostatku používat i FVE baterii což je z výše uvedeného nežádoucí. Ano, Wattrouter na víkend by to mohl pokrýt ale ne vždy, přeci jen se pere, suší, vaří - a pořád mám k dispozici "zeleně" jen 8A na fázi. Opravdu neznám dostupný Wallbox, který by byl zapojen za měničem a při nabíjení by se nepoužila FVE baterie ale pouze přebytek a grid. Musel by totiž přímo komunikovat s měničem a na dobu nabíjení auta pozastavit čerpání energie z FVE baterie ale zároveň povolit její nabíjení (když se vyjasní a je potřeba dobít FVE baterii) Proto jsem dostal radu Wallbox zapojit mezi měnič a hodiny. A ten už může mít CT senzory a čekat na přebytky a nebo nabít pouze ze sítě či kombinaci.
Hyundai Ioniq EV Ultimate 2019 Polar white
Tesla Model 3 SR+ 2021 55kWh LFP White
FVE hybrid 7,5kWp + 5,7kW baterie
petr.balas
Příspěvky: 241
Registrován: ned 06. bře 2016 10:07:05

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod petr.balas » sob 10. říj 2020 10:08:37

Nabíječka umí dovolit autu odběr v rozmezí 6 - 32 A. Jak by se podle Vás měla zachovat, pokud přebytky FVE jsou jen 3 A?

Nevymyslel jsem lepší řešení, než nabíjení spínat podle procenta nabití baterie (+ navíc v nočním proudu). T.j. spínám jen a pouze danou zásuvku a na ní už je jen úplně obyčejná "pitomá" autonabíječka. Resp. spínám těch zásuvek více při různých procentech nabití baterie - auto, 2x bojler, ohřev bazénu.
Hyundai Kona 4 roky, 92.000 km, (bylo: Nissan Leaf 24kWh - 4 roky, 115.000 km)
TomTom
Příspěvky: 153
Registrován: úte 24. pro 2019 9:54:07

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod TomTom » sob 10. říj 2020 10:59:29

Pokud je přebytek 3A z FVE pak 13A ať si vezme ze sítě. Já uvažuju takto, venku mám teď klasickou zásuvku 240V kterou dokážu zapínat vypínat dle aktuálního stavu FVE (přebytek, svítí slunce) a tam mi nevadí, že se auto bude nabíjet pouze 8A a dlouho. To bude případ kdy v sobotu ráno budu mít v autě třeba 50% a potřebuji si dobít na 80% a nespěchám na to. Vedle této zásuvky bych chtěl dát wallbox, u kterého nechci řešit jestli svítí nebo ne, chci auto nabíjet rychlostí co dovolí nabíječka auta takže to může být 1f 16A nebo 3x16A. Více jak 16A nastavovat nechci - takže Wallbox cca 11kW s možností nastavovat od 6A po 1A do 16A.
Hyundai Ioniq EV Ultimate 2019 Polar white
Tesla Model 3 SR+ 2021 55kWh LFP White
FVE hybrid 7,5kWp + 5,7kW baterie
petr.balas
Příspěvky: 241
Registrován: ned 06. bře 2016 10:07:05

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod petr.balas » sob 10. říj 2020 11:09:02

Není pak lepší, aby si brala 3A z panelů a 3A z baterie? T.j. nabíjení se sepne když je baterie plně nabitá a vypne se, když nabití poklesne pod 95 %. Bude se nabíjet 30 minut, pak zase 30 minut ne (dobíjí se baterie), pak zase 40 minut ano (víc svítí), pak 20 minut ne, ... . Autu by to vadit nemělo, jen baterie se bude trochu cyklovat. Ale pokud je slunečný víkend, tak to auto nabijete jen ze sluníčka a nedodáte nic zbytečně do sítě.

+ vynutit dobití z nočního proudu a máte jistotu, že ráno budete mít nabito :-)
Hyundai Kona 4 roky, 92.000 km, (bylo: Nissan Leaf 24kWh - 4 roky, 115.000 km)