Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Moderátor: Josef

lkotek
Příspěvky: 16
Registrován: úte 15. pro 2015 14:15:45

Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod lkotek » pát 15. led 2016 10:27:41

Nabíjí někdo svůj elektromobil z vlastní sluneční elektrárny? Prosím blokovém schéma a hodnoty.
rob.brno
Příspěvky: 55
Registrován: úte 15. pro 2015 17:35:57

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod rob.brno » pon 18. led 2016 9:22:14

lkotek píše:Nabíjí někdo svůj elektromobil z vlastní sluneční elektrárny? Prosím blokovém schéma a hodnoty.

Několik let už nabíjí pan Kubiš: http://www.roznovan.cz/~kubis/optimalizace.php

Asi jediný rozumný způsob je nabíjet jednoduše z fáze 230V na které je napojena ongrid FVE, takže žádné blokové schéma není potřeba. Druhou věcí je optimalizace systemu, tak aby se nabíjelo co nejvíce jen z FVE, tedy přetoky, které by šly jinak do DS. A zde lze za použití bastlu řídit výkon nabíječky v rozmezí 6-80A. Bastl(generuje pulzy a příslušné střídě) může být řízený z Wattrouteru nebo upraveného elměru.
lkotek
Příspěvky: 16
Registrován: úte 15. pro 2015 14:15:45

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod lkotek » pon 18. led 2016 15:17:57

Dobře, takže to jde přímo na baterky?
rob.brno
Příspěvky: 55
Registrován: úte 15. pro 2015 17:35:57

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod rob.brno » úte 19. led 2016 9:33:27

lkotek píše:Dobře, takže to jde přímo na baterky?


panely DC - DC ongrid střídač AC - AC nabíječka DC - DC baterie

Ongrid střídače mívají výbornou účinnost(95-97proc) a kvalitně udělané vyhledávání MPPT, takže s panelů vyždímají maximum.
lkotek
Příspěvky: 16
Registrován: úte 15. pro 2015 14:15:45

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod lkotek » stř 20. led 2016 11:19:16

A jak řešíte přetoky nebo hlavně aktuální nižší výkon panelů než je výkon nabíječky. Paralelní baterie nebo připojení k síti? To je hlavní otázka v mém dotazu. Zda by bylo možné, pokud bych měl doma moderní elektromobil a třeba šest panelů, tak do EV přes den posílat jen to, co aktuálně panely dávají. Pokud budu mít nějaký starší bastl s přímým přístupem na accu, tak je to jednoduchý. Mám na obytňáku dva panely, přes léto nabíjím dva akumulátory a beru si podle potřeby (přes měnič sřídavě) a přes zimu mě panely udržují akumulátory v 100% stavu. Jde mě o to, zda je možné podobným způsobem dobíjet současné EV.
rob.brno
Příspěvky: 55
Registrován: úte 15. pro 2015 17:35:57

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod rob.brno » stř 20. led 2016 14:30:17

lkotek píše:A jak řešíte přetoky nebo hlavně aktuální nižší výkon panelů než je výkon nabíječky. Paralelní baterie nebo připojení k síti? To je hlavní otázka v mém dotazu. Zda by bylo možné, pokud bych měl doma moderní elektromobil a třeba šest panelů, tak do EV přes den posílat jen to, co aktuálně panely dávají. Pokud budu mít nějaký starší bastl s přímým přístupem na accu, tak je to jednoduchý. Mám na obytňáku dva panely, přes léto nabíjím dva akumulátory a beru si podle potřeby (přes měnič sřídavě) a přes zimu mě panely udržují akumulátory v 100% stavu. Jde mě o to, zda je možné podobným způsobem dobíjet současné EV.

Pokud je výkon z panelů z ongrid střídače:
- vyšší než 2,3kW(např. Leaf se stand.kabelem), nabíjí se plně z FVE a přetoky jdou dále do domu a případně ven.
- nižší než 2,3kW, doplní se scházející(co schází do 2,3kW) EE ze sítě

Pokud je výkon z panelů z ongrid střídače(a nabíječka je řízena bastlem):
- vyšší než 3,6kW, nabíjí se plně z FVE a přetoky jdou dále do domu a případně ven.
- nižší než 3,6kW a vyšší než 1400W(nad 6A), nabíjí se plně z FVE, přetoky teoreticky nejsou
- nižší než 1,4kW, doplní se scházející(co schází do 1,4kW) EE ze sítě.

Jako připojovat něco přímo na svorky baterie EV by bylo asi teoreticky taky možné, ale osobně bych to nedělal(možná ztráta záruky).
MKM
Příspěvky: 104
Registrován: úte 15. pro 2015 19:43:07

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod MKM » stř 20. led 2016 19:57:11

Když nad tím přemýšlím nešlo by nabíjet přez konektor rychlonabíjení? Tj. To by vlastně šlo z panelů přímo do baterie, nebo ne?
lkotek
Příspěvky: 16
Registrován: úte 15. pro 2015 14:15:45

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod lkotek » stř 20. led 2016 21:27:37

Děkuji za komplexní odpověď. V současnosti nemá smysl stavět malou FV elektrárnu napojenou do sítě. Ostrovní je jiná, tam to smysl mít může. A pokud by si někdo chtěl dát na garáž pár panelů a něco nalít do EV když s ním zrovna nejezdí, tak to taky nejde. :-(
lkotek
Příspěvky: 16
Registrován: úte 15. pro 2015 14:15:45

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod lkotek » stř 20. led 2016 21:33:24

Samozřejmě jde, ale nabíjet akumulátor a z něho akumulátor v autě není zrovna elektricky optimální řešení.
rob.brno
Příspěvky: 55
Registrován: úte 15. pro 2015 17:35:57

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod rob.brno » čtv 21. led 2016 5:59:16

MKM píše:Když nad tím přemýšlím nešlo by nabíjet přez konektor rychlonabíjení? Tj. To by vlastně šlo z panelů přímo do baterie, nebo ne?

Ano, takhle se to děje na jakékoliv DC rychlonabíječce, s rozdílem, že vstup by nebyl připojen na 230V, ale na panely. Ovšem nevím, tady toto rozhraní zatím neznám, nevím zda a jak komunikuje auto s rychlonabíječkou, musí se asi nějak hlídat max.napětí, max.teplota. A je třeba převést(DC-DC měnič) napětí z panelů na napětí DC baterie. Prostě se musí kompletně suplovat rychlonabíječka. Pokud ovšem použiju palubní nabíječku, tohle všecko odpadá a řeším jen přizpůsobení výkonu nabíječky cvičením se vstupy CP a PP.
rob.brno
Příspěvky: 55
Registrován: úte 15. pro 2015 17:35:57

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod rob.brno » čtv 21. led 2016 6:30:05

lkotek píše:Děkuji za komplexní odpověď. V současnosti nemá smysl stavět malou FV elektrárnu napojenou do sítě. Ostrovní je jiná, tam to smysl mít může. A pokud by si někdo chtěl dát na garáž pár panelů a něco nalít do EV když s ním zrovna nejezdí, tak to taky nejde. :-(


Záleží na úhlu pohledu a na podmínkách každé instalace. Bez znalosti těchto podmínek a poměrů v místě instalace, bych se nedovolil posuzovat která FVE má nebo nemá smysl.

Jinak můj názor je opačný, ostrovní FVE se ve většině případů při použití Li-aku(za současných cen aku) zaplatí později než ongrid.
Uživatelský avatar
Radovan
Příspěvky: 1168
Registrován: sob 05. pro 2015 18:01:29
Bydliště: Ostrava-Plesná
Kontaktovat uživatele:

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Radovan » pát 22. led 2016 22:19:17

Já nemohu sloužit za dobrý příklad, páč to dělám naprosto primitivně, stejně jako s pračkou a myčkou či pečením v troubě. Ručně. Mám jen malou FVE 3,6 kWp, obvykle dává kolem 2,5 kW okamžitého výkonu ve špičce. Jedu na Zelený bonus, tedy prvotně spotřebuji a jen přetoky jdou do veřejné sítě (ročně bohužel 52%). Takže kouknu v předsíni na měnič a zapnu pračku nebo myčku nebo troubu nebo jejich kombinaci (každá bere kolem 1 kWh). Pokud je auto doma, pak standardně k němu dodávaný nabíjecí kabel od výrobce 2,2 kW (230V 10A) píchnu do zásuvky a do auta. Pokud zhruba vím, kdy sluneční a tím i výrobní špička opadne a vůz je skoro prázdný (16 kWh baterie Peugeot Ion se nabíjí skoro 8 hodin), dám ještě mezi kabel a zásuvku spínací hodiny a nechám nabíjet jen po určitý čas, abych zbytečně nebral drahý denní proud za sítě.
Není to nic elegantního, ale myčka, pračka i trouba mají odložené starty, takže mi stačí ráno v pracovní den vše nastavit a přes práci se pere a myje, případně peče, po návratu ještě využiju zbytek slunce na částečné nabití auta.
Elektronické řízení spotřeby vyrobené elektřiny budu řešit teprve v okamžiku, kdy si pořídím na zbylé části střechy další FVE a k ní baterku do garáže. Počítám s 10 kWp, takže to už by mohlo mít smysl.
EV Peugeot Ion nový 4/2014 dnes 105 tis. km, 5/2016 ojetý pro ženu 55 tis. (69 celkem), elektrokolo Agogs SilverGo 10/2013, doma FVE 3,6kWp 9/2009, solární panely Vaillant 6/2010, vrtaná studna 1999, permakulturní zahrada 2017, dřevodům sendvič.panel 2000
Turbo
Příspěvky: 574
Registrován: úte 11. črc 2017 18:55:15

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Turbo » pon 01. říj 2018 19:53:06

Trochu oživím téma, zda-li nedošlo již v technice k posunu. Věřím, že to stále hlodá v hlavě vícero EVčkářům.

Úvodem sděluji, že co se týče FVE, jsem začátečník bez zkušeností. Ale dal jsem si takové předsevzetí, že na příští rok bych chtěl již nějaké reálné zkušenosti začít sbírat, ona ta FV s EV poměrně úzce souvisí a představa provozu auta na vlastní vyrobenou energii je úžasná 8-)

Mám možnost pověsit panely jak doma, tak na firmě. Ale Jak ekonomicky, tak i prakticky mi to vychází lépe na firmě, kde platím za kWh 2x tolik, je tam 450m2 ploché střechy kde lze panely libovolně umístit a elektromobil tam stojí 9hod denně kdy slunce dává nejvíc energie. A navíc v blízké budoucnosti se bude EV park jistě rozšiřovat.

Níže přikládám schéma, jak bych si to laicky představoval. Vím, že střídač se běžně umisťuje před nabíječku a nabíjení pak jede z AC, ale přijde mi to zbytečně ztrátové a limitující (palubní AC nabíječkou) a nebo náročné (finančně) na komponenty (DC nabíječka). Aby to dávalo vůbec smysl EV k takové FVE připojovat, tzn. aby se nabil do plna během jednoho dne, tak mi to vychází alespoň na 5-10kWp - tedy nějakých 60m2 panelů, což problém není. Nedaří se mi nikde dohledat, jestli lze pořídit DC-DC nabíječku, kterou lze do systému podle schématu připojit, pro začátek by stačilo klidně 10kW. Nebo jestli by to uměl někdo postavit.

Pokud na to umí někdo hodit odborné oko a vyjádřit názor jestli má vůbec smysl se tímto směrem ubírat, tak budu vděčný.
Přílohy
schema.jpg
petr.balas
Příspěvky: 240
Registrován: ned 06. bře 2016 10:07:05

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod petr.balas » pon 01. říj 2018 20:46:23

Turbo píše:Pokud na to umí někdo hodit odborné oko a vyjádřit názor jestli má vůbec smysl se tímto směrem ubírat, tak budu vděčný.


Obávám se, že toto je příliš zjednodušená představa. Auto si při DC nabíjení řekne o nějaké požadované napětí. Panely dají jiné napětí - podle množství sluníčka a podle zatížení. Takže to vede minimálně k nějakému tomu DC-DC převodníku který sladí napětí. Ono ani připojit panely přímo na baterky není moc optimální řešení.

Pokud stačí výkon klasického nabíjení tak by se na to vykašlal a jen případně řídil rychlost nabíjení podle výkonu panelů. Jen bacha na ČEZké specifikum, že se měří výkon na každé fázi zvlášť t.j. lze v tentýž okamžik téměř zadarmo prodávat vyrobenou elektřinu ČEZu a na druhé fázi ji ve stejný okamžik draze nakupovat.
Hyundai Kona 4 roky, 92.000 km, (bylo: Nissan Leaf 24kWh - 4 roky, 115.000 km)
Turbo
Příspěvky: 574
Registrován: úte 11. črc 2017 18:55:15

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Turbo » pon 01. říj 2018 21:09:41

petr.balas píše:
Turbo píše:Pokud na to umí někdo hodit odborné oko a vyjádřit názor jestli má vůbec smysl se tímto směrem ubírat, tak budu vděčný.


Obávám se, že toto je příliš zjednodušená představa. Auto si při DC nabíjení řekne o nějaké požadované napětí. Panely dají jiné napětí - podle množství sluníčka a podle zatížení. Takže to vede minimálně k nějakému tomu DC-DC převodníku který sladí napětí. Ono ani připojit panely přímo na baterky není moc optimální řešení.


Ano, jsem si toho vědom. Předpoklad je, že by nabíječka musela umět na vstupu pracovat z nějakým rozptylem napětí. Ta baterie je tam spíš výhledově, to by záleželo na reálném využití aktuální dodávané energie z FVE a případně na nějaké alespoň trochu rozumné ekonomice zapojení baterie do systému. To schéma není samozřejmě nijak detailní.
Uživatelský avatar
Radovan
Příspěvky: 1168
Registrován: sob 05. pro 2015 18:01:29
Bydliště: Ostrava-Plesná
Kontaktovat uživatele:

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Radovan » úte 02. říj 2018 15:40:36

Tady v podstatě jde o poradenství a řešení na míru a na klíč, doporučuji obrátit se na www.cefas.cz, aby Vám poradili nějakou firmu v okolí, co Vám s tím pomůže. Schéma a návrh je jedna věc, ale jde o komplexní problematiku a postavení FVE na míru potřebám celého objektu a nabíjení BEV. Navíc lze využít podnikatelské dotace nebo Novou zelenou úsporám na takovou věc a pak v prvním případě mt příspěvek až 250 tisc. Kč/BEV a 80% na pořízení nabíječky, v druhém případě 50% z ceny, max. 150 tisíc na řešení soukromé na rodinném domku.
EV Peugeot Ion nový 4/2014 dnes 105 tis. km, 5/2016 ojetý pro ženu 55 tis. (69 celkem), elektrokolo Agogs SilverGo 10/2013, doma FVE 3,6kWp 9/2009, solární panely Vaillant 6/2010, vrtaná studna 1999, permakulturní zahrada 2017, dřevodům sendvič.panel 2000
dracekvo
Příspěvky: 834
Registrován: ned 25. bře 2018 7:47:00

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod dracekvo » úte 02. říj 2018 18:17:02

Já bych řekl, že je to taková specialita, že se to nevyplatí, protože cena bude astronomická.
Navíc pokud cokoliv spárujete ze sítí, tak potřebujete povolení distributora. Nevím jestli o něčem takovém v práci budou chtít slyšet.
A pokud tam dáte baterie, tak vzhledem k jejich ceně a životnosti se to nevyplatí už vůbec.

Pokud by jste se smířil s tím, že se bude dobíjet konstantním proudem, tj. třeba těch 6A a nebude se to nijak regulovat. Tj. co zrovna nedají panely, tak se docucá ze sítě. Takové řešení by se nejspíš mnohonásobně zlevnilo. Na to stačí pár panelů a invertor s omezovačem přetoků. Nebo i bez omezováni přetoků s dodávkou do sítě, pokud si vyřídíte příslušné papíry. Ty budou potřeba tak jako tak.

Já třeba ze soláru dobíjím. Jsem od jara do podzimu téměř soběstačný. Má to několik ale. Celej ten systém jsem si stavěl sám a kromě regulátoru s invertorem na 230V jsem to vše koupil starší. Kdyby ne, tak od firmy by to vyšlo na cca 500 tis (kdo ví jestli). Takhle mě to vyšlo na cca 170 tis, tak můžu ve skrytu duše doufat, že vyrobím aspoň 35mWh, abych se s cenou dostal na 5kč/kWh.
Peugeot Ion 2012 (koupeno 2018 58 tis. km, nyní 86 tis. km)
Uživatelský avatar
Radovan
Příspěvky: 1168
Registrován: sob 05. pro 2015 18:01:29
Bydliště: Ostrava-Plesná
Kontaktovat uživatele:

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Radovan » úte 02. říj 2018 18:50:02

Proto pokud se jedná o dodávané řešení, je dobré využít ty dotace. Jinak ceny na koleně dělaných věcí ze starších součástek jsou někdy až nepochopitelně nízké, ovšem člověk tomu musí hodně rozumět a být sám sobě pokusným králíkem. Ostatní si holt připlatíme.
EV Peugeot Ion nový 4/2014 dnes 105 tis. km, 5/2016 ojetý pro ženu 55 tis. (69 celkem), elektrokolo Agogs SilverGo 10/2013, doma FVE 3,6kWp 9/2009, solární panely Vaillant 6/2010, vrtaná studna 1999, permakulturní zahrada 2017, dřevodům sendvič.panel 2000
dracekvo
Příspěvky: 834
Registrován: ned 25. bře 2018 7:47:00

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod dracekvo » úte 02. říj 2018 19:07:45

Ano, dotace a k sobě na barák. A když to nebude nabíjet auto, tak to pokreje spotřebu domu + dodá něco do sítě.
Ale pokud to nainstaluje za svoje peníze na cizí firmu, tak se to nikdy nezaplatí. Tak jsem to myslel.
Peugeot Ion 2012 (koupeno 2018 58 tis. km, nyní 86 tis. km)
petr.balas
Příspěvky: 240
Registrován: ned 06. bře 2016 10:07:05

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod petr.balas » úte 02. říj 2018 19:57:38

dracekvo píše:Pokud by jste se smířil s tím, že se bude dobíjet konstantním proudem, tj. třeba těch 6A a nebude se to nijak regulovat. Tj. co zrovna nedají panely, tak se docucá ze sítě. Takové řešení by se nejspíš mnohonásobně zlevnilo. Na to stačí pár panelů a invertor s omezovačem přetoků. Nebo i bez omezováni přetoků s dodávkou do sítě, pokud si vyřídíte příslušné papíry. Ty budou potřeba tak jako tak.


No zrovna regulace nabíjení v rozsahu 6 A - 32 A by nemusela být nijak extra složitá a drahá. EVSE kit (GWL power ale i jinde) má v dokumentaci možnost připojit HAL sondu na regulaci nabíjeího proudu ale moc to bohužel nepopisují. Principiálně to ale není nic složitého ani drahého.
Hyundai Kona 4 roky, 92.000 km, (bylo: Nissan Leaf 24kWh - 4 roky, 115.000 km)